БСП: Министерство на земеделието унищожава лозаро-винарския бранш

©
По време на редовното правителство положихме много усилия за подкрепа на бранша.
Бяха спазени всички срокове за прием по обявените за 2022 мерки. Поетите ангажименти за помощи в сектора от редовното правителство бяха изпълнени в срок.
Въведохме регистър на ISO 9001 в специализираната и обща администрация, контрол на пунктовете за продажба на винено грозде, изсветляване на сектора с регистрация на лозарите и винарите, през РЛВК заверка на сертификатите за произход на виненото грозде.
Комуникирахме непрекъснато с браншовите представители, без значение дали са големи, средни или малки лозаровинарски производители. Увеличихме многократно подкрепата за единица площ по линия на държавните помощи от бюджета на министерството. Въведохме ясни цели и критерии да направим българските лозаро винари конкурентни на своите европейски колеги.
Направихме така, че никой да не е преимуществено подпомаган и в съгласие с браншовите сектори въведохме ясни критерии за получаване на държавни средства и в полза на стратегическото развитие на сектора. Без да има привилегировани стопани и обръчи от фирми, близки до която и да е власт. Каквато практика заварихме в сектора.
Протестът днес е абсолютно основателен.
Завръщането на Явор Гечев в Министерство на земеделието, вече като министър, внася хаос, несигурност и липса на прозрачност в лозаро-винарския бранш. Опитите му да напише стратегия и да управлява сектора по негово усмотрение, докато беше заместник-министър на земеделието в предходното служебно правителство, доведоха до пълен разрив в комуникацията администрация – представители на лозаро-винарския сектор. Предпоставка за промяна в полза на сектора беше възстановената комуникация по време на редовното правителство. Имаше диалог, полагаха се усилия за промяна на политиките, прецизиране на нормативните актове, изслушваха се и се вземаха предвид всички проблеми на лозаро-винарския бранш. Усилия бяха насочени и към по-добро финансово подпомагане през това време. С връщането на Явор Гечев като министър на земеделието и възстановяването на Красимир Коев като директор на Изпълнителна агенция по лозата и виното, всичко бързо се върна както е било, а именно неясно и тревожно, без положителна перспектива за лозаро-винарския сектор.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Министърът на отбраната за скандала с F-16: Всичко започна от Рум...
19:11 / 02.05.2025
Ето какво показа проверката на фирмата, репатрирала катастрофирал...
17:32 / 02.05.2025
Как и до кого да подадем сигнал ако не сме доволни от оказана мед...
16:33 / 02.05.2025
Митов за контрабандния канал в Пловдив: Изслушайте полицаите, но ...
16:17 / 02.05.2025
Министърът на отбраната ще посети Трета авиобаза заради казуса съ...
15:51 / 02.05.2025
Директорът на полицията в Хасково подаде оставка, а Митов я прие
15:32 / 02.05.2025
Актуални теми