Снимка: Регионална библиотека „Дора Габе“-Добрич
Добрич. Преподаватели и ученици от различни европейски страни участват в образователните програми на Регионалния исторически музей (РИМ) – Добрич и това е традиция от години, съобщи Ивелина Романова, специалист в музея, предаде кореспондентът на
Радио „Фокус” – Варна. Музеят работи активно и с ученици от Добрич и региона. Културният обмен се осъществява в рамките на европейски проекти с партньори от други страни. „До този момент най-много са посетителите ни от Франция, Латвия, Румъния, Италия, Турция, Полша и може би пропускам някоя страна, за което моля да бъда извинена. Но тези европейски проекти откриват нови хоризонти за нашата съвместна работа – музей-училище. По този начин музеят не само като културна институция, която съхранява културно-историческото наследство на региона и на България, показва в няколко минути нашата история на тези ученици и преподаватели, които разбира се, се интересуват от българската история и култура, от нашия бит, защото имаме и близки страни, най-вече по отношение на бита, най-вече тук на Балканите и в Европа. Търсим общото и различното, което прави още по-красива една такава връзка, заздравяват се приятелства, откриват се нови хоризонти и в двете посоки – и в музейното дело, и в учебното дело“, посочи Ивелина Романова. Тя допълни, че по този начин се установяват нови контакти и форми на сътрудничество. За целия екип на музея в Добрич е важно всеки един посетител да се чувства приятно, комфортно, да се чувства обгрижен и да усети, че музеят не е скучна институция, подчерта Ивелина Романова. Тя отбеляза също, че откакто в РИМ е разкрито и функционира Възрожденското училище, той се е превърнал в едно място, което съчетава знания и забавление, а самият модел на обучение е едно приятно преживяване. Посетителите на Възрожденското училище могат да се запознаят нагледно със старовремски школски модели, като пособия за наказване и такива за поощрение, да попишат на пясък или да се упражнят в калиграфия (краснопис).“Ние работим по различни образователни програми, организират се различни по вид работилници. Като пример ще дам последната група, която гостува наскоро и беше с международно участие. Работим по няколко направления – правим уроци по калиграфия, тук в музея посетителите се запознават с начина на преподаване през Възраждането. Докосват се до музей оригинали, например една дъсчица, на която едно време децата са писали с калем. Най-голямото забавление е писането на пясък. Изписват своите имена, опитваме се да ги научим на някои букви от българската азбука, защото кирилицата е един от официалните езици в Европейския съюз и за чуждестранните ни гости е изключително интересно и забавно“, каза Ивелина Романова. По думите й с участието в уъркшоп мероприятия посетителите получават една друга гледна точка, те участват в случващото се и музейните специалисти имат обратна връзка. Именно книгата за впечатления отразява най-правдиво усещането на гостите в музея, посочи Ивелина Романова. На сайта на РИМ – Добрич са представени всички образователни програми с пълна информация към тях, маршрути за културен туризъм и кратко описание н Възрожденското училище и какво може да бъде организирано в него.
Жулиета НИКОЛОВА
© 2018 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!