Чрез
София Годжа, Лиза Витоци и
Ариана Фонтана домакинът Италия може да се стреми по време на Олимпийските игри в Милано и Кортина д'Ампецо поне в 19 медала, счита президентът на местния олимпийския комитет.
"От 17 медала, спечелени в Пекин 2022 трябва да преминем поне на 19", каза Лучано Буонфилио по време на церемония в Милано 100 дни преди началото на Зимните игри на 6 февруари 2026.
Той допълни, че премиите за медалите на италианските атлети няма да се различават от тези в Париж, а именно 180 000 евро за злато, 90 000 евро за сребро и 60 000 за бронз.
"Трябва да гледаме на тези Олимпийски игри като на спорт, който е способен да даде живот на ценности, като уважение, приемане и чисти отношения. Това би бил най-големият медал за Италия", надява се той.
Рекордът за Италия е от Лилехамер през 1994-а, когато страната стига до 20 медала, от които 7 златни, благодарение най-вече на ски бегачите и Дебора Компаньони в гигантския слалом.
Преди 4 години в Пекин Италия печели 13 медала, но само две титли - при смесените отбори в кърлинга и на Фантана в шорттрека.
Фаворитите на Италия са алпийските скиори София Годжа, Доминик Парис, Федерика Бриньоне, която се бори с тежка контузия, ски бегачът Федерико Перегрино, биатлонистките Доротеа Вирер и Лиза Витоци, както и Томазо Джакомел.