Изложба "150 години от гибелта на Васил Левски. Места на памет (1873 – 1933)“ представя Българската академия на науките от 16 до 28 февруари, съобщиха от пресцентъра на БАН. Председателят на Академията акад. Юлиан Ревалски ще открие експозицията на 16 февруари (четвъртък), в 16:30 часа, в Централната сграда на БАН (ул. "15-ти ноември“ 1). Тя е подготвена съвместно от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на БАН и е сред първите събития в Националната програма за отбелязване на годишнината.

Експозицията проследява как се изгражда образът на националния герой в периода от първите години след трагичната му гибел до 1933 г. Вниманието е насочено към ключови места на памет, които и днес участват активно в създаването на представата за Дякона – творбите на Христо Ботев и Иван Вазов, първите негови биографии, дело на Захари Стоянов и Стоян Заимов, паметниците в София и Карлово, неговия архив, издигнатите наново Къкринско ханче и къща музей в родния му град, учебници по история, художествени изображения, пощенски картички и др. Акцентите върху първото всенародно честване на Апостола – 25-годишнината от обесването му (1898) – и създаването на Народния комитет "Васил Левски“ (1923) хвърлят допълнителна светлина върху институционализирането на паметта за героя.

По-късно, от 17:00 часа, в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН лекция на тема "Духовните послания на Апостола на свободата Васил Левски“ ще изнесе чл.-кор. Иван Гранитски. Лекцията е част от академичния семинар "Актуални проблеми на науката“ на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН (САЧК).