Проект "Заедно и равни: правата на търсещите убежище и закрила", насочен към украинците, бягащи от войната, започва да реализира пловдивската фондация "Стойна Кръстанова". Проектът е с продължителност 10 месеца, като работата по него ще се осъществи в Пловдив град и Пловдив област. Това стана ясно по време на пресконференция в галерия "Димитър Георгиев" за представянето на инициативата, предаде репортер на Агенция "Фокус".

Проектът по Фонд "Активни граждани" е по Тематичен приоритет №1: Подобряване на демократичната култура и гражданска осведоменост. Финансовата подкрепа е предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. 

Ръководителят на фондацията Красимира Кръстанова обясни, че работата по проекта е в помощ на институциите, за да се помогне интеграцията и спокойния живот на бежанците у нас. 

Нуждата от предлагания проект е обоснована с предварителното проучване от екипа на ситуацията, породена бежанската вълна – следствие от войната в Украйна. Информацията от портала за данни показва, че само за няколко месеца броят на украинските бежанци в Пловдив и Пловдивска област е нараснал драстично. Макар Конвенцията за бежанците да посочва норми и правила за намиране на трайни решения за изграждане отново на живот в достойнство и мир, хората не винаги са запознати добре със законовите рамки и с правата, които имат в страната на убежище. 

Интердисциплинарен екип от  етнолози, антрополози, социолози и юристи са подготвени за проучване с методите на спешната антропология в пет избрани контролни селища с различен тип характеристики от Пловдивска област. Изследването ще допринесе да бъде събрана информация от средата на бежанците, включително на създадените от тях организации, на институциите, които работят с тях, на хората и фирмите, които им помагат да изградят живота си тук (работодатели, наемодатели, доброволци).

Анализът на данните е основа за разбиране на ситуацията и за идентифициране на проблемите на уязвимата група. Това вече е предпоставка да се потърсят възможности за законов отговор и за преодоляване на възни
кващи кризи и конфликти, а също и за намаляване на негативите от войната. 

Проучването включва срещи и интервюта с бежанците от Украйна и заснемането на основни видео-казуси за трудности в житейските ситуации, както и срещи и разговори с представители на институции и организации, които им съдействат при установяването в България. Заснемането и оформянето на видео-казусите  е задача на нашия партньор по проекта – сдружение "Непорасналите“. Чрез преглед на материалите се представя "актуална снимка" на ситуацията. Нейният аналитичен прочит дава възможност да се идентифицират проблемите на уязвимата група и възможностите за законов отговор.

Важните въпроси и възможните решения се оформят в наръчник с практически съвети, който се предоставя на бежанците. Материалите от изследването са и основа за подготовка на информационна кампания за бежанци и доброволци, за да ги запознава с правните и хуманитарните стандарти, но също и за гражданите, които да придобият по-висока осведоменост за ситуацията. 

Подробности гледайте в прикаченото видео!