Западното разузнаване: Путин е променил целите си в Украйна

©
Тези оценки сочат промяна в последните разузнавателни данни, според които Путин е смятал, че състоянието на война е в негов интерес и че разполага с всичко необходимо, за да воюва дълго време и да завладее цяла Украйна.
Според източници на американската медия президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговите преговарящи сега смятат, че Путин може да е по-склонен да обмисли мирно споразумение. Високопоставени американски служители обаче остават скептични по отношение на Путин и неговите "мирни намерения“.
"Мисля, че той може да мисли за това коя е разумната краткосрочна цел“, заявява високопоставен служител на западното разузнаване.
Натискът от страна на Тръмп поставя Путин в трудно положение. В същото време едно потенциално споразумение за икономическо сътрудничество между САЩ и Русия би помогнало на Путин да обяви победа у дома и "да почувства, че е постигнал нещо, достойно за значителна пауза“ във войната, която може да продължи по-късно.
Длъжностното лице посочва многократните позовавания на Путин на историческия произход на руския народ и заявява, че той има дългосрочна цел да завладее по-голямата част от Украйна, "поне районите, които според Путин са люлката на руската цивилизация“. Високопоставен европейски служител се съгласи, че Москва е склонна да играе заедно със САЩ и да ограничи краткосрочните си цели, за да подобри отношенията си с Вашингтон, но "очевидно не се е отказала от максималистичните си военни цели“.
Начинът на мислене на Путин, за когото контролът над Украйна беше приоритет, се промени след идването на Тръмп на власт. Сега Кремъл е готов да използва преговорите, за да постигне краткосрочни ползи, пише американската медия.
"Целта на Русия е да получи признаване на колкото се може повече територии и да направи Украйна колкото се може по-слаба“, заявява високопоставен американски служител.
Той твърди, че "няма индикации“, че Путин действително ще успее да завладее останалата част от Украйна, като се има предвид бавният напредък на руските сили на фронтовата линия.
Разузнаването също така се съмнява, че Путин и неговото обкръжение водят добросъвестно мирни преговори, а не се опитват да ги протакат и да удължат войната.
На 26 април Кремъл заявява, че руският президент Путин уж е готов да възобнови преговорите с Украйна "без предварителни условия“.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Украйна е готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, но само след прекратяване на огъня.
Руският външен министър Сергей Лавров публично обяви условията на Русия за мирни преговори за Украйна и те противоречат на плана на американската администрация. Условията включват, наред с другото, "императив“ за международно признаване на Крим и 4 региона на Украйна като руски, "демилитаризация“ и "денацификация“ на Украйна, отказ от присъединяване към НАТО и неутрален статут на необвързана страна.
На 1 май вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че има "много голяма разлика“ между позициите на Русия и Украйна, но че администрацията на Тръмп планира да се съсредоточи върху прекратяването на войната през следващите 100 дни.