Личните предложенията на Асен Василев за данъчни промени са доста фриволни. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Карлос Контрера, който отново ще представлява ВМРО в Столичния общински съвет.

"Ако ги разгледаме в два плана – политическия и професионалния - има доста недъзи. В политически план, както стана ясно от изявленията например на лидера на ГЕРБ, това не е съгласувано с тях. Т.е. нарушена е нормалната управленска практика, когато управляваш в коалиция, да не си внасяш, какво ти хрумне, когато ти хрумне, а най-малкото да уведомиш своите партньори, да проведеш едни разговори. Тук ще направя една вметка и към местната власт, и към Столичния общински съвет. До момента не са водени сериозни политически разговори, просто кандидатът за председател на Общинския съвет г-н Бонев обикаля да си търси някакви гласове за подкрепа, което не е сериозно. Защо го казвам? Същото прави и Асен Василев с данъците, това е същият подход. Той пише един доклад, един законопроект, хвърля го в Министерски съвет, той минава, след което какво ще се случи в парламента е съвсем друга тема", обърна внимание Контрера.

По думите му предложенията на финансовия министър са лоши: "Защо предложенията са лоши? Първо, защото когато говорим за местните данъци и такси, това, което предлага Министерството на финансите – ние на общо основание да увеличим данъчната основа, т.е. оценката на имотите, което ще се отрази първо върху данък "Сгради“, второ – върху такса "Смет“ - аз не съм съгласен, че има корелация между пазарната цена на един имот и данъчната оценка, тъй като това са две съвсем различни величини. Пазарната цена е резултат от търсенето на конкретен тип имоти в конкретни общини. Там може да има силен спекулативен характер. Докато данъчната оценка на един имот се извършва върху n на брой – мисля, че са поне 20-30 показателя, които се отчитат. Т.е. в момента се прави опит за една кампания – да сравняваме круши с ябълки".

Според Контрера не е правилно априори във всички общини, връзвайки данъчните оценки за увеличението цените на имотите по НСИ, да бъдат увелени и данъците на хората, и то по време на криза: "Вторият проблем, който за мен е много важен – защо прагът за разплащания в брой трябва да падне от 10 000 на 5000 лева? За да можем ние да станем допълнително клиенти на банките, да плащаме безумно високите им такси? Това всъщност според мен е предложение на банковото лоби и то не трябва да бъде приемано", добави общинският съветник.