Украйна и САЩ са провели преговори по новото споразумение за минералите

©
По думите му това се е случило в петък, 28 март, и работата между екипите с участието на юристи продължава.
"Украйна е готова да продължи да работи по него (споразумението)“, е заявил източникът.
Междувременно американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски иска да се откаже от сделката за минералите. Тръмп заплаши с "проблеми“, ако Зеленски откаже да подпише документа.
Ден по-рано Зеленски потвърди, че е получил проектоспоразумението и заяви, че Украйна няма да признае американската военна помощ като дълг, както се предлага в споразумението. Той също така заяви, че споразумението със САЩ няма да бъде подписано, ако то застрашава присъединяването на Украйна към ЕС.
Според текста на проектоспоразумението, който е публикуван от Bloomberg, американските компании ще имат първо право на всички бъдещи инвестиции в природни ресурси.
На 27 март източници на украинската медия, запознати с преговорите по споразумението, съобщават, че САЩ са изпратили на Украйна предложението си за подробен документ за минералите. Според източника в този проект американската страна е направила "няколко стъпки назад“ в сравнение с рамковото споразумение, което е било договорено от двете страни по-рано.
Ярослав Железняк, депутат и заместник-председател на данъчната комисия на Върховната рада, е получил текста на споразумението от свои източници и е заявил, че според него този вариант е неблагоприятен за Украйна.
Според него споразумението предвижда създаването на управителен орган на фонда от петима души, в който трима представители на САЩ ще имат право на вето. Предложението се отнася и за украинския петрол и газ. Приносът на Вашингтон за изпълнението на споразумението се счита за помощта, предоставяна на Киев от 2022 г. насам.