Въпреки че сделката за минералите между САЩ и Украйна е още един признак за готовността на Киев за компромис за прекратяване на войната, Русия не показва признаци на готовност за отстъпки от своя страна и продължава да отхвърля предложенията на Украйна, САЩ и Европа за наблюдение на прекратяването на огъня, разполагане на мироопазващи мисии и преговори като цяло. Това се посочва в нов доклад на Института за изследване на войната (ISW).

Участието на Украйна в споразумението със САЩ за добив на полезни изкопаеми подчертава "продължаващата готовност на Украйна за компромиси в стремежа към дългосрочно и устойчиво уреждане на войната в Украйна, въпреки постоянната незаинтересованост на Русия към мирните предложения на САЩ и Украйна“, подчертават експертите на ISW след преглед на публикуваните подробности за споразумението между САЩ и Украйна за добив на полезни изкопаеми.

ISW припомня, че дори специалният пратеник на САЩ в Украйна Кийт Келог наскоро потвърди, че украинските официални лица остават ангажирани с опитите за намиране на решение на войната. На 29 април Келог заяви пред Fox News, че украинските представители многократно са демонстрирали готовност за преговори по време на контактите си с висши американски и европейски служители в Лондон на 23 април. Ето защо, както подчерта Келог, сега от "Владимир Путин зависи да предприеме действия за постигане на мирно решение на войната". Келог заяви, че украинските представители в Лондон са се съгласили с 22 "конкретни“ условия, включително "постоянно, всеобхватно“ прекратяване на огъня, за което отдавна се застъпва президентът на САЩ Доналд Тръмп. Според специалния пратеник на САЩ американски представители по-рано са представили на Путин пътна карта за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна и че сега Путин трябва пряко да се ангажира с предложенията на САЩ, ако "наистина“ иска да сложи край на войната.

Въпреки това, както подчертават експертите от Института за изследване на войната, руският външен министър Сергей Лавров наскоро заяви в интервю за бразилския вестник O Globo, че в преговорите за прекратяване на огъня "топката не е в полето на Русия“, тъй като украинските официални лица не са показали "готовност“ за мирни преговори. Изявленията на Лавров показват, че руските официални лица не се интересуват от сериозни мирни преговори за прекратяване на войната и отлагат преговорите, за да насърчат печалбите на Русия на бойното поле.

ISW продължава да оценява, че Кремъл се опитва да използва преговорите за прекратяване на огъня, за да изтръгне допълнителни отстъпки от Украйна и САЩ, като фалшиво прехвърля вината върху Украйна за протакането на преговорите за прекратяване на войната.

В същото време Русия продължава да отхвърля предложенията на САЩ и Европа за разполагане на западни мироопазващи сили в Украйна, както и призивите за териториални отстъпки в името на траен мир, което е сигнал за непримиримата позиция на Кремъл в преговорите, отбелязва ISW.

Секретарят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу заяви на 30 април по време на срещата на върха на външните министри на страните от БРИКС в Рио де Жанейро, Бразилия, че Русия ще разглежда западните мироопазващи контингенти в Украйна като "легитимни военни цели“ и че разполагането на такива контингенти е неприемливо. Шойгу добави, че Русия вижда признаци, че Западът планира да разположи "псевдомиротворци“ в Украйна.

И друг руски служител наскоро намекна, че Русия няма да се съгласи с участието на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) като механизъм за наблюдение на прекратяването на огъня или на устойчив постоянен мир.

ISW припомня, че руските официални лица многократно са отхвърляли предложенията на Запада за въвеждане на каквито и да било механизми за наблюдение в Украйна. В същото време Москва използва неясните и едностранни условия на прекратяването на огъня като оръжие, за да обвинява Украйна в нарушаване на примирието.

На 1 май руското външно министерство заяви, че Русия ще предприеме "всички необходими мерки“, за да предотврати възстановяването на международно признатите граници на Украйна от 1991 г. Путин и други руски официални лица многократно са изисквали от Украйна да приеме териториални отстъпки, докато Русия остава твърда в отказа си да предложи каквито и да било отстъпки от своя страна.