Държавният департамент: Законът за чуждестранните агенти отдалечава Грузия от евроатлантическата интеграция

©
"Ние сме запознати с този законопроект и сме сериозно загрижени за въздействието му върху свободата на словото и демокрацията в Грузия... Предложеният закон ще стигматизира и ще заглуши независимите гласове на гражданите на Грузия, които са посветени на изграждането на по-добро бъдеще за своите общности, и ние вярваме, че е – ние вярваме, че такъв закон може потенциално да подкопае евроатлантическата интеграция на Грузия и евроатлантическите стремежи, които народът на Грузия е изразявал толкова ясно отново и отново през последните десетилетия“, заяви той, цитиран от официалния уебсайт на Държавния департамент.
През февруари в грузинския парламент бяха регистрирани два варианта на законопроекта за чуждестранните агенти - грузински и американски (който е превод на Закона за регистрация на чуждестранни агенти, FARA). Според грузинския вариант на законопроекта юридическо лице, чието финансиране е над 20% от чужбина, трябва да се счита за агент на чуждо влияние. Според документа медията може да бъде и чужд агент. Организациите, които отговарят на критериите, са длъжни да се регистрират в Министерството на правосъдието като агенти на чуждестранно влияние и да подават годишна финансова декларация, в противен случай се налага глоба.
Законопроектът предизвика значителни критики както от опозицията, така и от президента на страната Саломе Зурабишвили, както и от западни политици поради въвеждането на понятието чуждестранен агент в законодателството по примера на Русия. В същото време авторите на идеята и лидерите на управляващата партия "Грузинска мечта" отхвърлят сходството с руското законодателство. Според тях новият закон е необходим за прозрачност на работата на субектите, финансирани от представители на чужди държави.