Синдикатът на българските учителите връчи за двадесет и осма поредна година наградите от Националния конкурс "Учител на годината“.

Номинирани бяха 71 учители и директори, от които бяха излъчени победителите в десет направления: предучилищно възпитание и подготовка; начално образование; хуманитарно; природо-математическо; изкуства и спорт; професионално образование, директори и помощник-директори; възпитателна работа; извънкласни и извънучилищни дейности; училищни психолози и педагогически съветници; млади учители и учители наставници.

Гости на церемонията бяха президентът на КНСБ Пламен Димитров, вицепрезидентите Даниела Алексиева, Тодор Капитанов и Огнян Атанасов, вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът на образованието Красимир Вълчев, негови предшественици, заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова, началници на Регионални управления на образованието, директори, десетки учители, социални партньори.

"Днес е най-важният ден за Синдиката на българските учители. Отново показваме на обществото най-престижната професия – на учителя и най-добрите учители на България", каза при откриването на церемонията председателят на СБУ д.ик.н. Янка Такева. Тя подчерта, че всички 83 хил. учители заслужават да бъдат наградени.

Такева подчерта актуалните проблеми, с които се сблъскват те, компромисите, които са принудени да правят, за да изпълняват на най-високо ново своята обществена отговорност. Тя призова да се проведе национална дискусия за това какво трябва да се промени в мирогледа на българското образование и на хората, работещи в системата.

Президентът на КНСБ поздрави учителите и подчерта, че датата 9 май напомня за какво е създаден Европейският съюз – за да може да се подобри благосъстоянието на гражданите му и да живеят в мир. Социалният модел на ЕС трябва да бъде защитен, каза той и напомни, че предстои страната ни да завърши своя цикъл на пълноправно членство с влизането в еврозоната. Димитров изтъкна, че колкото и да напредва в своето развитие изкуственият интелект, той няма душа.

"А душата се храни с вяра, надежда и любов. Това са ценностите, в които възпитава и училището. Защо дебатът за това се изкриви и някой казва, че това е грешно и порочно“, попита Димитров. Искаме заедно да направим живота на българите по-добър, стъпвайки на образованието. Дори и в химна за 24 май се казва: "Върви към мощната просвета и Бог ще те благослови“, подчерта президентът на КНСБ.

Вицепрезидентът Илияна Йотова подчерта, че всеки български учител заслужава награда. Приемам го като лична мисия, не заради пост, не професионално, а като човек – навсякъде, където мога и както мога, да защитавам високото ниво на българското образование – и на средното, и на висшето. И да защитавам авторитета на българския учител, каза тя.

"През тази година честваме две големи годишнини – 1170 години от създаването на първата славянска писмена система – глаголицата, и на нейна основа след това ще се роди кирилицата. Благодарение на княз Борис Първи, който не само приема учениците на светите братя Кирил и Методий, но и създава основата на книжнината не само за България, превръщайки я в духовна империя, но и създава грамотността на целия славянски род и формира славянска цивилизация, каза още Йотова. Тя нарече учителите "истински наследници на тези книжовници“.

Носителите на наградите в 28-мия конкурс "Учител на годината“ в различните категории са:

Направление "Предучилищно възпитание и подготовка“

Кериман Сафет Хаджиали, старши учител в Детска градина "Радост“ – с. Нова махала, общ. Батак

Петя Христова Копанова, директор на Детска градина № 20 "Мир“ – гр. Стара Загора

Севдие Мустафова Алиева, старши учител в Детска градина "Слънце“ – гр. Левски 

Направление "Начално образование“

Галина Борисова Кирилова, старши учител в IV Основно училище "Иван Вазов“ – гр. Монтана

Димитрина Любомирова Йорданова, учител в Основно училище "Панайот Волов“ – гр. Варна

Ивелина Денчева Атанасова, старши учител в Начално училище "Любен Каравелов“ – гр. Нова Загора 

Направление "Хуманитарно“

Петя Иванова Кудева, старши учител в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето“ – гр. Бургас 

Направление "Природо-математическо“

Юлияна Миткова Макакова, старши учител в Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Смилян, общ. Смолян 

Направление "Изкуства и спорт“

Виолин Велков Неделчев, старши учител в 143. Основно училище "Георги Бенковски“ и в Софийска професионална гимназия "Княгиня Евдокия“ – гр. София

Емануил Николов Манолов, главен учител в Национална хуманитарна гимназия "Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Благоевград 

Направление "Професионално образование“

Диляна Спасова Боева, старши учител в Професионална гимназия по икономика и мениджмънт "Йордан Захариев“ – гр. Кюстендил 

Направление "Директори и заместник-директори“

Лиляна Иванова Минкова, директор на Средно училище "Отец Паисий“ – гр. Самоков

Марио Иванов Гергинов, заместник-директор в 140. Средно училище "Иван Богоров“ – гр. София

Николай Динев Калчев, директор на Основно училище "Св. Паисий Хилендарски“ – с. Тополчане, общ. Сливен 

Направление "Възпитателна работа, извънкласни и извънучилищни дейности, училищни психолози и педагогически съветници“

Даниела Георгиева Йорданова, старши възпитател в Обединено общежитие за средношколци "Младост“ – гр. Силистра

Емилия Василева Цветкова-Цекина, старши учител в Основно училище "Св. Иван Рилски“ – гр. Перник 

Направление "Млади учители“

Илиян Валентинов Чорлев, старши учител в Детска градина "Десислава“ – гр. Пловдив

Сезел Сали Ферад, учител в Средно училище "Трайко Симеонов“ – гр. Шумен 

Направление "Учители наставници“

Росица Илиева Иванова, старши учител в Основно училище "Хан Аспарух“ – гр. Добрич