Николай Денков, който на специална церемония поздрави новоизбраните ученически омбудсмани от училища в цялата страна по инициатива на Център "Амалипе“. Министър-председателят специално благодари на организаторите на инициативата и на всички любознателни деца, включили се в нея.
Инициативата "Училищен омбудсман“ има за цел да стимулира ученическата активност, гражданското участие и самоуправление. Целта й е да повиши гражданската активност сред младежите и да ги запознае с правомощията на ученическия омбудсман. Повече от 30 училища вече проведоха избори и имат своите младежки омбудсмани.
"Диалогът между институциите и децата е не просто необходим. Той е ключов фактор за ефективното прилагане на правата на децата и създаване на условия за защита на техния най-добър интерес“, каза министърът на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатовa. Тя допълни, че инициативата "Училищен омбудсман“ е в пълен синхрон с приоритета на Министерството на труда и социалната политика да чуваме гласа на децата, техните мнения, притеснения и предложения по въпросите, които са важни за тях и тяхното бъдеще.
“От Вашите съученици Вие сте получили не само доверие, но и възможност да се борите за техните и Вашите права. Това е изключително важно, защото наша обща цел е да направим такива промени, които да гарантират по-качествено образование - не само като резултати, измерени в оценки, но и като личностно развитие", подчерта образователният министър проф. Галин Цоков. По думите му едно от най-важните неща е активното участие на учениците в този процес, а тази инициатива ги насърчава именно към това. “Вие сте лидери и като такива трябва да отстоявате ученическите права и отговорности, понякога в спор с учителите, директорите и дори с МОН. В тези дискусии се раждат новите лидери, с критично мислене и визия за
промяна - както на образователната система на България, така и на цялата страна", каза още министърът на образованието и науката.
Събитието се състоя в Министерския съвет и на него присъстваха още заместник-омбудсманът Елена Чернева-Маркова, както и н.пр. Мартина Фийни, посланик на Ирландия, н.пр. Реймунд Фурер, посланик на Конфедерация Швейцария в България и Андриа Брулет-Родригез, заместник – посланик на посолството на САЩ.
"С Вашето желание да свършите нещо полезно за другите около Вас създавате атмосферата, от която всички имаме нужда - за да живеем заедно, да се разбираме, да правим нещата, които всеки един от нас поотделно не би могъл, но заедно можем да направим много“. Това заяви премиерът акад.