Лаленце се люлее,

долу ми в росно ливаде,

то не било лаленце,

най е било детенце.

Мама му го будеше:

Стани, стани, детенце

Да погледаш лазарки.

Лазаровден е! Празникът е с подвижна дата - последната събота преди Страстната неделя.  

Свети Лазар е ученик на Исус Христос. Четири дни след смъртта на Лазар, той е възкресен. Бог казва "Лазаре, стани!“. Лазар се съживява и излиза от гробницата си. Чудото на Лазаровото възкресение предизвиква непоносимо негодувание в първосвещениците и фарисеите. Така то става непосредствен повод за смъртната присъда на Исус Христос. Затова именно от този ден започва Страстната седмица (Седмицата на Христовите страдания).

На този ден се изпълнява обичаят Лазаруване, който е с любовно-женитбен характер.  Смятало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се момее (да се омъжи). Участват девойки над 16 години, наречени лазарки, лазарици. Облечени са в празнични дрехи с венчета на главата от зеленина и цветя. В различните части на България, обичаят лазаруване се изпълнява по различни начини. 

Лазарките обикалят полето и къщите, играят и пеят песни за любов, за плодородие, здраве и семейно благополучие. Девойките пеят песни за всеки член от семейството. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. В миналото на Лазаровден момците от селото са поискали ръката на своята избраница. 

На Лазаровден имен ден празнуват: Лазар, Лазарка, Лазаринка, Лъчезар и Лъчезара.