Трябва много добре да сме екипирани, когато излизаме в планината. Важно е да избере маршрут, който да отговаря на нашите възможности. И трето, в района, в който искаме да отидем, трябва да проверим какви са условията – мъгла, дъжд, суграшица и тогава да решим нужно ли е на всяка цена да предприемаме излет в планината. Това каза в сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ Иван Драгошинов от Планинската спасителна служба.

"Естествено, ако в един момент времето е подходящо, знаем че много бързо може да се промени, можем да попаднем в мъгла, в силен снеговалеж. Затова трябва да се тръгва рано сутрин, за да може човек да пристигне до точката, която иска, по светло. Не отивайте сам в планината и казвайте къде отивате – това са важни неща. Тези мерки трябва да се имат предвид“, призова Драгошинов.

Хората подценяват условията, подценяват зимната планина изобщо, категоричен е Драгошинов. "В планината е изключително важно да направиш обратен завой, преди да е станало късно. Това малко хора го правят. Не може безотговорно да се излиза в планината. Много хора бъркат екскурзията с разходката. Подценяват се основните фактори.“

Телефонът през зимата пада два пъти по-бързо батерията, това също трябва да се знае, защото може да се окаже в много тежка ситуация, допълни Драгошинов.

Специално за сноубордистите и скиорите, които търсят адреналин в улеите, апелирам към тях – защо трябва млади хора да станат жертва на безразсъдството си и на надценяване на своите възможности. "Не бива да се навлиза в този район, но ако случайно си навлязъл и те повлече лавина има няколко начина, които малко помагат, но все пак помагат. Ако си със ски, чрез диагонално спускане трябва да се опита да се пресече пътят на лавината. При спиране на лавината да се провери, ако има свободна ръка, с която може да се изрови човек. Приятелите, с които човек е в лавината, те са първите, които могат да помогнат и веднага да подадат сигнал. Ако си сам и попаднеш в лавина, тогава си обречен. Другарската помощ е най-ефективна, когато попаднеш в лавина. Малко хора носят и лавините уреди, които много помагат. Всичко е въпрос на предварителна подготовка и оценка. Естествено риск има, но ако можем този риск да го намалим минимално и когато сме подготвени, рискът вече намалява“.

Изминалата година беше натоварена, имаше и тежки случаи, увеличиха се и случаите с летален край. "Липсва планинарска култура, винаги съм го казвал, не може да решиш да рискуваш живота си, за да докажеш, че си безсмъртен или не знам какво. За съжаление хората не си взимат поука от тежките и смъртните случаи. Но затова сме ние да даваме съвети и препоръки и дано хората се вслушат и ги спазват“.

Габриела ГАНЕВА