Необходимо да се постави правилна дефиниция на "енергийна бедност", ако щете, за да вземем тези прословути пари по Плана за възстановяване. В момента по тази тема не се работи ефективно, макар че е едно от условията, защото е силно чувствителна социална тема. Но е много важно да се определи колко хора са енергийно бедни на базата на ясни критерии и данни. Към момента се знае, че около 1/3 от българските домакинства срещат трудност да отопляват домовете си. Друг критерии за определяне на енергийна бедност е, ако едно домакинство плаща повече от 10 процента от бюджета си за енергийните си нужди, като това включва газ, ток, отопление, горива. Това каза енергийният експерт Мартин Владимиров пред NOVA.

Той смята, че ако се свали още цената на тока, ще се прати грешен сигнал до потребителите, че няма смисъл да инвестират в енергийна ефективност и намаляване на потреблението.

"Смисълът е да се определи много по-висока цена на енергията за домакинствата с големи възможности и които разхищават енергия. Така те едно, че могат да си позволят подобно разхищение, и второ – ще има стимул да подобряват отоплението си като си купят по-модерни и енергоспестяващи уреди“, допълни Владимиров.