Правителството търси начин да улесни индексирането на цените по договорите за строителство, възложени по реда на Закона за обществени поръчки (ЗОП). За целта е необходимо да се подобрят правилата за това, стана ясно след среща на министър-председателя акад. Николай Денков с представители на Камарата на строителите в България (КСБ), информираха от правителствената информационна служба.

Премиерът очаква конкретни предложения в тази посока, изготвени съвместно от Камарата и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Той се ангажира въз основа на тях Министерският съвет да промени методиката за индексиране на вече договорените цени. Правителството е готово също да предложи промени в ЗОП, ако това е необходимо.

Ще се търси възможност финансовите средства за индексацията да бъдат заложени в централния бюджет за 2024 г., като се разпределят по отделните министерства – възложители на конкретните поръчки за строителство.

Премиерът изслуша и други искания на представителите на строителния бранш, сред които беше да не се намаляват капиталовите разходи. От сектора алармираха за дисбаланс между правата и задълженията на страните по договорите за обществени поръчки, който е в полза на възложителите.

Браншът възрази срещу промяната в ЗОП, според която силно се ограничават застрахователните инструменти (т. нар. "бондове") като гаранция за добро изпълнение на договорите за строителство. Това ще възпрепятства малките фирми да участват в търгове и ще намали конкуренцията, аргументираха се представителите на КСБ. Според сектора ЗОП не отчита спецификата на договорите за възлагане на строително-монтажни работи, което прави трудно тяхното изпълнение. Затова от Камарата смятат, че трябва да бъдат разработени типови договори, които да възпроизвеждат принципите, залегнали в практиките на Международната федерация на инженерите-консултанти.