"Днес приключват "мръсните дни" и с кръщаването на водата светът става безопасно за място живеене. Хорото в Калофер е изобретена традиция, водата не бива да се нагазва". Това каза в предаването "Добър ден, България" на Радио "Фокус" етнологът Деян Русинов.

"Във водата трябва да влязат нечетен брой мъже, защото все още се смята, че ние сме в дните на лошите неща, които обвиват света. След потапянето във водата, за да се хване кръстът, светът се пречиства", добави Русинов.

Той каза още, че от времето на днешния ден се гадае и каква година ни очаква. Етнологът коментира и хорото в Калофер, което се играе на днешния ден във водите на река Тунджа: "Хорото в Калофер е изобретена традиция. Никъде в българската традиция не е регламентирано това игране на хоро във водата. Водата не бива да се нагазва. Това което се случва в Калофер е формиране на локалната им идентичност", заяви Русинов.

Той добави, че на днешния празник засвидетелстваме нашето уважение към християнската вяра, но тази традиция в Калофер никога не е съществувала в този вариант, в който я виждаме сега.