Дейността по преследване и задържане на лица, които се намират в движещи си автомобили, не е правно регламентирана в Закона за МВР или друг нормативен акт. Освен това нито един служител в МВР не е обучаван за подобна ситуация. Това заяви пред NOVA адвокат Галентин Грозев. 

По думите му никъде не е описано как се действа. След случая на 25 август 2022 г. с двамата бургаски полицаи, които загинаха при препречване на пътя на автобус, са издадени методически указания. "Тези правила са лаконични, общо 6 страници и касаят всички хипотези. По отношение на преследването на автомобили има 9 реда, в които се описва за какво става дума, още 3 реда какво се прави при ПТП и още 4 реда при евентуална употреба на оръжие. Това е всичко в методическите указания. Те са спуснати за сведения на служителите. Питайте главния секретар какъв контрол е оказал по тези указания", заяви адвокат Грозев.

"Тези указания са нещо като книжка за карате. Като я прочете човек, му връчват черен колан и го плащат на световното по карате. И после се чуди човек, защо се е прибрал пребит. Няма практическо обучение в МВР. Нито един служител не е обучен за водач на автомобил. Практически в МВР няма нито един полигон, нито автополигон, нито мотополигон, нито има такива действия, които се извършват в други служби като НСО", обясни той. "Нито един служител в МВР не е обучаван за преследване и действията, които се случват след това", заяви още адвокат Грозев.

Според него действията на служителите на МВР в Стара Загора при преследването и задържането на бившия републикански шампион по борба Пламен Пенев са законосъобразни. "Ясно се вижда, че главата и раменете на лицето не са засегнати при задържането", обясни адвокат Грозев. И предположи, че задушаването може да е причинено и от катастрофата.

"Не видях отворен еърбег в колата, а е имало поне 3 ПТП-та. Не видях колан. Човек с колан не може да бъде изваден по този начин. Преди това 20 минути се е движел почти неадекватно из Стара Загора. Вероятно става въпрос за голяма житейска трагедия. Самият човек е бил в състояние, което сам не може да контролира, а полицаите не са знаели, че е в такова състояние", обясни адвокат Грозев.  

Тампонирането означава препречване, обясни още адвокат Грозев. По думите му в методическите указания е описано, че преследването започва с информиране от страна на преследващия екип, а не със сигнала от 112. Екипът, който е преследвал Пламен Пенев, е заявил първата информация за него, като е стъпил разбира се и на сигнала, подаден преди това до 112. Следващите екипи, които също са се включили, са били ръководени от оперативния дежурен център на Стара Загора.

"Малко прилича на военна операция. Щабът никога не се намира на първа бойна линия. Той ръководи без да е реално ангажиран с действията", каза адвокат Грозев.

"Действията на полицаите са в резултат най-вероятно на това, което са чули и видели по телевизията, тъй като практическо обучение за изваждане от автомобили няма. Самото задържане е съвсем нормално, тъй като се касае все пак за шампион по борба. Нормално е няколко души да се опитват да му сложат белезници. Възможно е при задържането на лицето за сломяване на съпротивата му и поставяне на белезниците, да се употреби физическа сила, за която се съставят след това и съответните доклади. Но след поставяне на белезниците, категорично видях, че това лице не е удряно и не е бито. Категорично в момента, в който бяха поставени белезниците, се виждаше главата на лицето, раменете. Лицето беше в съзнание. За да се стигне до смърт, смятам, че причините са в самото лице, а не в действията на полицаите", заяви адвокат Грозев.