Д-р Владимир Владимиров, ортопед-травматолог: Преходните сезони са най-проблематични за костно-ставните заболявания
Д-р Владимир Владимиров, ортопед-травматолог, организатор на кампанията „Съвременното решение за стави и сухожилия“, в интервю за Радио „Фокус“ – Варна.
Фокус: Д-р Владимиров, за Световния ден за борба с артрита, който традиционно се отбелязва на 12 октомври, започнахте кампания под надслов „Съвременното решение за стави и сухожилия“? Какво представлява заболяването и защо е важно да се говори за него, социално значимо ли е ?
Д-р Владимир Владимиров: Артритните заболявания са най-голямата група хронични заболявания в световен мащаб. В Европа от тях страдат 120 млн. души. Артритът най-общо представлява възпаление на ставите, което може да засегне ставния хрущял, подлежащите му костни повърхности, състоянието на ставната капсула и течността в нея. Най-честите симптоми са болка, скованост и ограничена подвижност на ставите, подуване и зачервяване на кожата над засегнатата става, а на по-късен етап – деформации на ставите. Има над 100 вида артрит, сред които най-често срещани са остеоартритът, известен още като остеоартроза, артроза или дегенеративна ставна болест, ревматоидният артрит, болестта на Бехтерев и др. Традиционната терапия включва хранителен и двигателен режим, физиотерапия, противовъзпалителни средства – през устата или под формата на инжекции с кортикостероиди. За съжаление, нерядко се стига и до оперативна намеса – артроскопия, остеотомия, ендопротезиране – изкуствена става.
Фокус: Казахте хранителен режим, наднорменото тегло предпоставка ли е за развитието на артрит и какви са новостите при лечение на заболяването?
Д-р Владимир Владимиров: Поддържането на теглото в нормални граници е благоприятно, не предотвратява, но не предразполага към развитие на артрит. Както вече казах, артритните заболявания са най-голямата група заболявания и след кардиологичните костно-ставните проблеми се нареждат на второ място по брой на хората, които страдат и боледуват от това заболяване. Идеята на кампанията „Съвременното решение за стави и сухожилия“, която започна във Варна за Световния ден за борба с артрита, е предвид значимостта на това заболяване да изтъкнем възможностите за съвременно решение на тези проблеми. През последните години в диагностиката на заболяването все по-популярна става ехографията, включително и на малките стави, която добре показва наличието на възпалителен процес или стадий на артрит. Рентгенът и ядрено-магнитният резонанс, който показва измененията в меките тъкани, са останалите методи за диагностициране на заболяването. При терапията също има нови тенденции в лечението, но на първо място трябва да отбележим диетата или поддържане на теглото в норма. Известни са медикаментозните препарати за лечение – противовъзпалителни и обезболяващи. Новата тенденция в медикаментозната терапия са биологичните препарати, които се използват специално при ревматоидния артрит. Друг вид терапия е PRP-терапията или т. нар. плазма терапия, която обаче е подходяща само при определени случаи, най-вече при остеоартрит. Подходяща е и за други заболявания на опорно-двигателния апарат. Проблеми със ставите от рода на подуване, зачервяване, затопляне, ограничение на движенията, сутрешна скованост, както и слабост в мускулите предполагат наличието на някакъв вид артрит. Най-често срещан е ревматоидният артрит, който засяга предимно малките стави. Характерно за него е подуване, зачервяване на ставите, болезненост, скованост. Вторият по значимост е остеоартритът, който в по-късен стадий преминава в артроза или износване на ставата, което се дължи на механично натоварване. Остеоартритът по-често засягат големи стави. Чести са и т. нар. реактивни артрити, които са типични за друг вид прекарани заболявания, често при деца и възрастни след вирусни инфекции.
Фокус: Преходните сезони проблемни ли са за страдащите от артрит?
Д-р Владимир Владимиров: Да, преходните сезони са най-проблематични за костно-ставните заболявания. Т. нар. ревматична болка се провокира от промяната на времето и атмосферното налягане и дава тези симптоми – болка, скованост, подуване. Този тип болка и проблеми най-често се дължат на реактивните артрити – в определена зона, стара травматична болка, износване на хрущяла, дразнител или възпаление в областта на оперативни места, рани, стари счупвания. През преходните сезони е препоръчително леко да се ограничи натоварването, защото прекомерното натоварване се приема за неблагоприятно по отношение на самото заболяване и води до по-сериозен отток, по-голяма болка и по-бързо износване на хрущяла. Движението е полезно при артрита, тук говорим за прекомерното натоварване, което трябва да бъде ограничено. Важен момент е и хранителният режим. Времето е един от факторите, но храната и двигателният режим са също много важни елементи, които трябва да се спазват стриктно целогодишно, не само за определен сезон.
Марияна ВАЛЕНТИНОВА
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
Д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула: 7 млн.лв. са средствата за ремонтиране на две пътни отсечки в Община Кула
Д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула, в интервю за предаването „Чудесата на Северозапада“ на Радио „Фокус“.
Д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула: За малките общини възможността да ...
Д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула: През зимата приоритет е разчистван...
Д-р Владимир Владимиров, Община Кула: Със средства от общината се финансират част от държавно делегираните дейности
Д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула, в интервю за Радио "Фокус"-Видин за приетия бюджет и финансираните дейности. Фокус: Какъв е бюджетът на Община Кула? Д-р Владимир Валдимиров: 4 милиона лева е бюджетът на Община Кула за 2017 г. , като завишение има при всички дейности. Няма да се увеличават данъци и такси през 2017 г. в Община Кула. В собствените приходи на общината се увеличава делът на приходите от наеми. Със средства от общината се финансират част от държавно делегираните дейности. Фокус: Заделяте ли средства за капиталови ремонти, ремонти на улици? Д-р Владимир Валдимиров: Хубавото на бюджета е, че са заделени доста собствени средства за капиталови разходи и ще бъдат ремонтирани голяма част от улиците в града. 700 000 лв. са заделени за асфалтиране на улици в Кула, отделени са средства за ремонтиране на обществени сгради и обновяване на автоспирката в града. Община Кула събира годишно 600 000 лв. – 700 000 лв. собствени приходи. Фокус: Какви средства предвиждате за социалната програма на общината? Д-р Владимир Валдимиров: Обезпечена е социалната програма на общината. 1300 лв са отделени за стипендии на студенти , за подпомагане и отглеждане на деца – 9000 лева . На родителите на първокласник се отпуска помощ, в размер на 150 лева. При раждане на дете помощта, която се изплаща от общината също е 150 лева Клубовете на пенсионера в гр. Кула и в селата Старопатица и Цар Петрово, също получават финансови субсидии. 14 000 лв са заделени за подпомагане на спортните клубове и клубовете на пенсионера. Фокус: Предвиждате ли продажба на общинско имущество? Д-р Владимир Валдимиров: Не се продава общинско имущество, отдава се под наем. Тази практика в Община Кула започна от първия ми мандат и продължава и сега – вече шеста година. Отдават се общински земи, а по новата наредба се подготвя и отдаването на пасища. Това, което е общинско имущество почти всичко е отдадено под наем. Само че, бивши сгради на училища в селата пустеят. Училищата там са закрити преди 10-тина година, а може и повече. Предложени са още преди години за продажба, след това ги предложихме по наем – но, няма интерес към тях. Същото е положението и със сградата на бившата общинска болница, която е закрита. В бюджета за 2017 г. не са заложени по-големи приходи от наеми в сравнение с 2016 г., защото общината е преминала в по-ниска категория и по наредба не може да отдава имущество на високи цени. В общината няма кой да плаща по-високи цени. Анна ЛОЗАНОВА