Олимпийският клуб "Дриновци“ в Кюстендил отбеляза Международния олимпийски ден с традиционно факелно шествие, преминало под знака на двоен спортен юбилей и откриване на дооборудван технологичен център, предаде ФОКУС. Празникът започна със символично запалване на олимпийския огън в двора на Основно училище "Проф. Марин Дринов“. Сред официалните гости бяха заместник-кметовете на Община Кюстендил Бойко Клечков и Венцеслав Терзийски, както и общинският съветник Иван Иванов, като в шествието се включиха и бъдещите първокласници.

Международният олимпийски ден, който се чества ежегодно на 23 юни в чест на основаването на МОК през 1894 г. по инициатива на барон Пиер дьо Кубертен, у нас се празнува и като Ден на българския олимпиец. Веднага след официалната церемония във фоайето пред новия STEM център беше открита специална изложба с купи, медали и отличия, представяща историческите триумфи на училищния клуб по приложно колоездене.

Спортното събитие премина под знака на две важни годишнини – 40 години от създаването на клуба по приложно колоездене и три десетилетия от неговия ненадминат и до днес успех в националното първенство. Специален гост на тържеството бе 90-годишният Пенчо Пенев, първи ръководител на отбора, който сподели спомени за усиления труд, международните участия и спечелените отличия през годините.

В рамките на празничния ден училището официално откри и дооборудвания си STEM център. Гостите и учениците разгледаха модернизираните кабинети и наблюдаваха практически демонстрации. Директорът на учебното заведение Божидар Попов поясни, че центърът вече разполага с напълно обновена техника и допълнителни материали за обучение по роботика, приложно програмиране, физика, математика и природни науки.