Българската индустрия като цяло не зависи от природния газ, но големият проблем на България е преди всичко топлофикациите и най-вече "Топлофикация София“, защото "Топлофикация София“ горе-долу потребява почти 50% - 44-45% от природната газ, която България внася и потребява. Това каза Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията, в предаването >b>"Добър ден, България“ на Радио "Фокус“.

"Ако се стигне до ситуация, в която топлофикацията не работи и хората в гигантския град за България – София, започнат да минават на електричество например, за да се отопляват, печки, климатици, прогнозите са, че електрическата система няма да издържи и ще започнат много тежки проблеми с електричеството“, каза той.

Това ще създаде хаотична ситуация на включване и изключване в електропреносната мрежа, допълни анализаторът.

"Един от проблемите, който не е ясен – аз не съм чул досега реална оценка, е възможността да се замени природната газ с мазут за София, но проблемът е, че има различни коментари, че това можете да го направите за ограничен период от време“, допълни той.

Има много областни градове, в които има болници, училища, които са преминали на природен газ, и сега не е ясно какви са им алтернативите, доколко могат да преминат на мазут, запазени ли са инсталациите, в какво състояние са им старите инсталации, т.е. много такива детайлни оценки трябва да направят, каквито в тази политическа ситуация на криза нещо не виждаме експертно усилие., допълни още анализаторът.

"И тук възниква пак, отново въпрос на баланс и на преценка – тези големи пари, които частните компании, частните собственици на топлофикации, топлоцентрали могат да направят, може би би трябвало държавата да се опита да направи, както примерно Испания и няколко други западноевропейски страни, да облага допълнителната печалба с данъци, чрез които да се опита да компенсира кризисната ситуация.“, отбеляза Тихомир Безлов.

Евелина БРАНИМИРОВА