Положението в Карловско никак не е добро, но при подобни трагедии българите се обединяват повече, отколкото в години на просперитет. Това каза Виктор Стоянов, председател на Фондация "Македония“, в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“.

Близо 50 души от Фондация "Македония“ помагат на място в ликвидиране на последиците от водното бедствие.

"Стотици, да не кажа 1000 други граждани на България се самоорганизират и пътуват – такава е информацията, която получавам, което внася оптимизъм в нас, че нашият народ е обединен и буден, макар в един такъв момент“, посочи той.

Той отбеляза, че това не трябва да бъде прецедент, на който приятно да се учудваме, а трябва да бъде модел, по който да функционира нашата държава.

"Вярвам, че всички заедно ще го постигнем това. Аз ще използвам повода и празника да напомня на българите, че нашето общество, че тази държава е наша, и синхронът между обществото и държавните институции не е важен, той е задължителен. Тоест, при подобни аварии, при подобни бедствия или пък за нещо хубаво и градивно, хората като общност, гражданите трябва да се свързват с институциите, било то местни или държавни, и така образно казано да ги подтикват да работят по правилния начин, да ги насочват“, допълни Стоянов.

"Ние от избиратели трябва да се превърнем в гражданско общество, което управлява своята държава, и по този начин политиците ни, някои от тях ще се превърнат и в държавници вместо партийни дейци и политици“, отбеляза той.

"Държавата е един механизъм, това не е жив човек, който сам да взима решения. Това е механизъм, който ние, обществото, можем да регулираме, можем да насочваме, можем да обогатяваме и да го правим полезен за нашите национални интереси, говорейки за култура, за икономика, за влияние на Балканите, но и полезен за нашия ежедневен живот и при подобни проблеми, говорейки за тази трагедия и активността на хората“, каза още Виктор Стоянов.

Евелина БРАНИМИРОВА