В края на април премиерът Росен Желязков разпореди до 10 дни системата да сработи.

85 общини в България са преминали обучение за системата BG-ALERT, а 13 предстои да бъдат обучени, сочат последните данни от сайта на платформата. Два дни остават до крайния срок, даден от премиера Росен Желязков на няколко министерства, институции и агенции да представят план, така че системата да работи. Оказва се, че и малцината минали обучение как да пращат предупрежденията, продължават да имат въпроси, предава БНТ.

Това не са наводненията, които два пъти за десетина дни станаха в Монтанско, а потопа преди две години в Берковица, когато кални реки заляха десетки имоти. Оказва се, че само двама души в цялата област Монтана са обучени да работят със системата. Там са и единствените обучени към момента да работят с BG-ALERT в цялата Монтанска област, но те могат да предупредят населението само на тяхната община.

Радослав Найденов, кмет на община Берковица: "През годините - последните 15 години, Берковица беше застигната от няколко природни бедствия и сме направили всичко необходимо, за да сме адекватни и в помощ на гражданите, за да могат да реагират."

Калин Хайтов, областен управител на Монтана: "Може би при тях дали защото беше най-скорошно наводнението им е останало обица на ухото. За съжаление, другите общини, защото и в самата наредба не е ясно дали е задължително или препоръчително, не са го направили кметовете. Пуснали сме им сега наново."

Въпросната наредба, която определя реда за използване на BG-ALERT, беше обнародвана преди повече от година. И явно наново започва размяната на писма между областните управители и общините да бъде определен списък на длъжностните лица, които да минат обучение. Сроковете - възможно най-кратки. Обученията са безплатни, но у служителите са останали доста въпроси без отговори. Оказва се и че обучените, на практика, са единствените, които могат да потвърдят искането за предупреждение.

Емил Тодоров, зам.-кмет на Берковица, участвал в обучение: "Примерно при ситуация на наводнение - като се изключат клетките - какво се прави, не стана много ясно."

Георги Цинцарски, община Берковица, участвал в обучение: "Това искане може да се пусне само от нашите имейли на компютрите, и трябва да го потвърдим по телефона. Обаче, ако например, обхватът на телефоните липсва, или интернетът не работи, няма как да го потвърдим. Това са малко неизяснени неща."

Именно и на тези въпроси трябва да отговори работната група, която беше събрана след разпореждането от премиера Росен Желязков на 30 април:

"10 дни, колеги, след това няма прошка."

От Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", откъдето отговарят пряко за системата, не дават информация има ли още желаещи общини да минат обучение след ултиматума. Предстои да бъдат обучени и 11 служители на НИМХ, които също ще имат достъп до платформата.