При наличие на здравноосигурителен статус в друга държава, която е член на Европейския съюз, българските граждани трябва да представят съответния удостоверителен документ, за да може да ползват медицинска помощ при временен престой в България – за спешни и неотложни медицински ситуации или при обострени хронични болести, валидна европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), издадена от чуждата здравноосигурителна институция.

Тази карта има за цел покриването на медицинската услуга. Картата се приема само в болници и лекарски практики, които имат сключен договор с НЗОК. Дали състоянието е спешно или неотложно, се определя от лекуващия лекар. Той /лекуващият лекар/ преценява обема и вида на необходимите спешни медицински услуги, които следва да се предоставят на пациента срещу валидна ЕЗОК.

Според Европейските регламенти, ЕЗОК не е предвидена за провеждане на планирано лечение, диагностика и/или изследвания извън компетентната държава по осигуряване. 

За планирано лечение или планирани медицински процедури, гражданите могат да кандидатстват в чуждата здравноосигурителна институция за издаването на официален формуляр S2, който се издава при планирано лечение. В този случай пациентът трябва предварително да се свърже с лечебното заведение в България, което да потвърди приема с формуляр S2.

Съществува и възможност пациентът да заплати медицинската процедура или услуга като с оригиналните финансови документи /фактури и касови бонове и др./ има право да кандидатства за възстановяване на направените разходи след завръщането си в страната, където се осигурява, пише Zdrave.to.