Традиционната акция "Зима" стартира на 1 ноември и ще продължи до края на месеца. Целта е да се напомни на водачите да приведат автомобила в изправност, съобщи главен инспектор Йордан Милушев, началник на сектор "Пътна полиция" - Пловдив, предаде репортер на Агенция "Фокус".

Статистиката за миналия зимен сезон, показва, че от 15 ноември 2021 до 1 март 2022 г. в областта са станали 191 тежки ПТП, с 9 загинали и 38 ранени. Голяма част от катастрофите са в резултат на неспазване на дистанция. Повечето са били в населените места, но ПТП със загинали са по републиканските пътища. През периода са ранени и 6 велосипедисти. В град Пловдив са станали 94 тежки катастрофи с един загинал и 100 ранени. Най-много произшествия е имало на пътя Пловдив - Асеновград - Смолян - 13 пътни инцидента с 21 ранени, за щастие без жертви. 

Участниците в движението трябва да са подготвени за специфичните зимни условия - намалена продължителност на светлата част на денонощието, поледици, снеговалежи, коментира гл. инсп. Милушев. 

Акция "Зима" ще се проведе през ноември на десетдневни кампании: 

- От 1 до 10 ноември - велосипеди, електрически скутери, малогабаритна селскостопанска техника, превозни средства с животинска тяга. Особено внимание ще се обърне на изправността на светлините и светлоотразителите на каруците, както и на водачите на индивидуалните електрически превозни средства. 

Гл. инспектор Милушев припомни основните правила за тротинетките - в тъмните часове водачите да имат светлоотразителни елементи по облеклото, да се движат по велоалеите или в дясната част на пътното платно, водачите до 18 г. да са с каски, да не се движат по улици със скорост над 50 км/ч (в Пловдив това е Асеновградско шосе), разрешената скорост да движение е до 25 км/ч, да се движат пеша в зоните за пешеходци. 

- От 11 до 20 ноември кампанията е "Пешеходци и водачи за толерантност на пътя", като целта е да се обезпечи безопасно пресичане на пешеходците и водачите да осигуряват предимство.

Препоръчва се в тъмната част на денонощието пешеходците да не пресичат на неправилни места, ще бъдат връщани към безопасно място. Глобата за нарушение е от 50 до 100 лева. 

Придвижването на деца в организирани групи – до 10 деца, водят се най-малко от две лица над 18 години, извършва се само по тротоара или банкета, като първото и последното дете са със светлоотразителна жилетка. До 15 декември служители на "Пътна полиция" ще провеждат обучение в детски градини и училища и ще изнасят  открити уроци за безопасно пресичане.

- От 21 до 30 ноември е кампанията "Безопасно шофиране през зимата", насочено към техническото състояние и готовността на автомобилите за специфичните зимни условия. Приоритет са осветителните системи, правилното използване на допълнителни фарове за мъгла, стъкломиялните уреди, отоплителните системи на автомобилите.

"Това са все технически изправности, които оказват влияние върху комфорта и концентрацията на водача. Има административни санкции за технически неизправности – глоби, но автомобилът може да бъде спрян до отстраняването им. Най-честата причина за тежки катастрофи са водачите, затова трябва да прегледат автомобилите и да не надвишават разрешените скорости" - каза гл. инсп. Милушев.

На 20 ноември ще се отбележи Световният ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия и във всички религиозни храмове по традиция се отслужват служби в памет на загиналите. 

Подробности гледайте в прикаченото видео!