Навършват се 80 години от благородния акт по спасяването на българските евреи от Холокоста. В Бургас кръглата годишнина беше отбелязана със специална възпоменателна церемония на площад "Толерантност", предаде репортер на "Фокус". Тя беше организирана от Центъра за еврейско-българско сътрудничество "Алеф", които отправиха покана да бъде отдадена почит пред паметта на невинно загиналите 11 343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот и да се изрази признателност към спасителите.

"Тук сме, за да говорим за достойните бургазлии, които не са се уплашили от тогавашния режим и са останали хора в нечовешко време. На 4 март тогавашният околийски началник на полицията получава телеграма, на която пише "Строго секретно". В нея се посочва, че 422 евреи трябва да заминат с еднопосочен билет. Тогавашният началник на пощата прочита телеграмата и решава да я даде на своя приятел, който е бил председател на еврейската общност. Така дава възможност тя да се мобилизира и да ѝ се помогне. Светкавично се създава и група от общественици, начело с Петко Росен. Те заминават за София, за да изразят несъгласието си със заповедта за депортация", припомни председателят на Центъра Алберта Алкалай.

В церемонията, освен множество ученици и граждани, да поднесат цветя пред паметника, дойдоха полският посланик Мачей Шимански, Агатополският епископ Йеротей, кметът на Бургас Димитър Николов, областният управител проф. Мария Нейкова, председателят на Общинския съвет проф. Севдалина Турманова, директорът на ОДМВР-Бургас ст.ком. Калоян Калоянов и други.

"За мен е чест да бъда в Бургас – град, чиито жители, които през 1943 година се записват в страниците на историята, спасявайки своите съграждани от депортация", заяви полският посланик.

"Това е пример за човеколюбие и толерантност. Ние сме наследници на тези чисти и почтени хора, които са се противопоставили на депортацията и лагерите на смъртта. Това е един значим пример", добави кметът Димитър Николов.