САЩ и Украйна може да чакат десетилетия или повече, за да извлекат финансовите ползи от споразумението за подземните богатства. Войната, разрушената инфраструктура и липсата на геоложки проучвания замъгляват перспективите за развитие на минното дело, пише Reuters.

Експертите изчисляват, че развитието в страни с развити минни сектори, като Канада или Австралия, отнема от 10 до 20 години. В случая с Украйна този период може да бъде още по-дълъг поради редица пречки, отбелязва агенцията.

Енергийната, транспортната и логистичната инфраструктура на Украйна са претърпели значителни щети вследствие на войната. За повечето находища все още липсват пълноценни геоложки проучвания, които да потвърдят икономическата целесъобразност на разработването им. В същото време може да възникне проблем с привличането на инвеститори, които ще бъдат предпазливи да инвестират в държава, в която има война.

"Ако някой си мисли, че всички тези полезни изкопаеми изведнъж ще започнат масово да се изнасят от Украйна, това са илюзии. Реалността е, че хората трудно ще оправдаят инвестирането в Украйна, когато имат алтернативи - инвестиране в критични минерали в държави, в които няма война“, коментира Адам Уеб, ръководител на отдел "Минерали“ в консултантската компания Benchmark Minerals Intelligence.

Експертът смята, че друга пречка е, че някои потенциално изгодни находища се намират в територии, завзети от Русия, а споразумението не съдържа гаранции за сигурност.

По данни на украинското министерство на финансите през 2024 г. държавата ще получи 47,7 млрд. гривни (около 1 млрд. долара) под формата на роялти и други плащания, свързани с използването на природните ресурси. В същото време новият съвместен фонд от САЩ ще акумулира само пари от лицензи, сключени по новите правила.

Reuters отбелязва, че процентът на издаване на такива лицензи е много нисък. Например, между 2012 г. и 2020 г. Украйна е издала около 20 лиценза за нефт и газ, един за графит, един за злато, два за манган и един за мед.