Риши Сунак ще стане следващият министър-председател на Великобритания, надделявайки в хаотична надпревара за лидерство на Консервативната партия в понеделник, след като оставащият му съперник за поста Пени Мордаунт се оттегли, пише The New York Times, като отбелязва, че той ще бъде третият лидер на Великобритания за седем седмици и първият цветнокож министър-председател в нейната история.

42-годишният бивш министър на финансите, който е син на индийски имигранти, спечели състезанието за заместник на отстранената Лиз Тръс, която подаде оставка под натиск миналия четвъртък, след като икономическата й програма предизвика сътресения.

Борис Джонсън, министър-председателят преди Тръс, се оттегли от надпреварата в неделя вечерта, разчиствайки пътя за Сунак, който предизвика Тръс миналото лято, но загуби в гласуването на членовете на партията. Като единственият оцелял кандидат този път Сунак не беше подложен на ново гласуване от членовете.

Това беше главоломен обрат за Сунак, чиято оставка от кабинета на г-н Джонсън през юли задвижи събитията, които свалиха ръководителя му заради поредица от скандали и вкараха Великобритания в седмици на политически катаклизми.

Ето какво трябва да знаете за победата на Сунак, пише NYT:

Това го поставя в категорията на Маргарет Тачър, първата жена министър-председател на Великобритания, и Бенджамин Дизраели, единственият й премиер-евреин. Но също така го поставя на поста в изключително труден момент.

Великобритания страда от глобалния бич на инфлацията, както и от щетите, причинени от самата Лиз Тръс, чиято икономическа програма, включваща мащабни намаления на данъците, преобърна пазарите и изпрати паунда в исторически минимум.

Сунак все още е изправен пред големи препятствия в опитите си да обедини една деморализирана и разделена Консервативна партия. Оттеглянето на Борис Джонсън и неуспешната кандидатура на Пени Мордаунт ще ядосат много членове. Някои продължават да гледат на Сунак като на политически убиец на бившия му шеф, пише американското издание.

Консерваторите изостават от опозиционната Лейбъристка партия с повече от 30 процентни пункта в социологическите проучвания. Призивите за общи избори започнаха и вероятно ще се засилят, тъй като новият министър-председател предприема икономическа програма за затягане на коланите по време на криза с разходите за живот.