Европейската комисия и Молдова се споразумяха за двугодишна всеобхватна стратегия за енергийна независимост и устойчивост на Молдова, в рамките на която през 2025 г. страната ще получи 250 млн. евро от ЕС. Това се посочва в съобщение на Европейската комисия.

Стратегията има двойна цел: да отдели Молдова от нестабилните руски енергийни доставки и да я интегрира напълно в енергийния пазар на ЕС.

Според стратегията общата подкрепа за Молдова през 2025 г. ще възлиза на 250 млн. евро, от които 100 млн. евро ще бъдат предоставени до средата на април.

В допълнение към тази обща подкрепа, съгласно същата стратегия се предлага помощ в размер на 60 млн. евро за населението на Приднестровието при определени условия.

В краткосрочен план общият пакет ще подпомогне молдовските потребители, които са изправени пред рязко увеличение на цените на продуктите. Той ще компенсира всички излишни разходи за електроенергия за всички домакинства в размер до 110 kWh месечно до 31 декември 2025 г.

Пакетът ще включва и фонд за подпомагане на най-уязвимите домакинства, който ще облекчи сметките за електроенергия, и ще позволи да се компенсира пълното увеличение на разходите за електроенергия за социални институции, включително детски градини, училища и болници.

Допълнително финансиране в размер на 15 млн. евро ще бъде предоставено за подпомагане на сметките за електроенергия за хранително-вкусовата промишленост и селското стопанство.

Освен това, благодарение на мобилизирането на международни финансови институции, ще бъдат предоставени допълнителни 50 милиона евро за устойчиви инвестиции в проекти за енергийна ефективност от страна на местните власти, домакинствата и малките и средните предприятия.

Стратегията включва и финансиране в размер на 60 млн. евро за повече от 350 000 души в Приднестровието, които останаха без отопление през януари, след като "Газпром“ прекъсна доставките на газ.

Тази подкрепа зависи от стъпките, предприети в областта на основните свободи и правата на човека в приднестровския регион.

В дългосрочен план подкрепата на ЕС ще позволи на Молдова да подобри енергийната си сигурност чрез инвестиции и реформи за енергийния преход и да осигури пълно прекратяване на руските енергийни доставки, се посочва в съобщението.