В 12 области в страната вече е обявена грипна епидемия, стотици училища са спрели занятия. По темата разговаряме сега с проф. Радка Аргирова. Здравейте.

Здравейте.

В пик ли сме на грипната вълна или все още тепърва предстои?

Аз мисля, че самият пик все още предстои, съдя по това, че има известна постепенност и последователност в повишаване на заболеваемостта по области. Освен това, все още около половината области в България не са достигнали до състояние на обявяване на епидемия. Така че мисля, че в следващата или за да бъда още по-точна от 12 февруари нататък, считам, че ще бъде истинският пик на грипната епидемия у нас.

В областите, в които е обявена грипна епидемия, все пак се въведоха по-строги мерки, дали се наблюдава вече резултат от тях?

Вижте, резултатът ще се наблюдава, само че отчитането му не става веднага, защото много по-важно е да се реализират мерките, които са предложени, и които се предприемат, след това върви някак си отчитането. Със сигурност ще дадат резултат, ще има и отчитане, разбира се, на тези мерки, но няма как да не дадат резултат, тъй като те са единствените, които могат да бъдат предприети. Това са така наречените "нефармакологични мерки" за предпазване от въздушно-капкови инфекции - това са предпазването от въздушно-капковата инфекция, чрез лицеви маски, по-често измиване на ръцете, проветряване, неща, които не са свързани с взимане на лекарства.

Можем ли да посочим симптомите, които се наблюдават както при децата, така и при по-възрастните?

При децата и при възрастните може да се каже, че симптомите са общи, разбира се, ще подчертаем и някои различия. Първо, и преди всичко грипът настъпва внезапно, просто може да се определи в колко часа човек е заболял, за разлика от други известни респираторни заболявания. Обикновено се започва с втрисане, температура, често има суха кашлица, температурата бързо се повишава, общо неразположение, от което най-честият симптом е отпадналост и умора, силни, тежки, понякога доста добре изразени. При децата обаче, към това може да се добави гадене, повръщане или стомашно-чревно разстройство, също така. И това е характерно въобще за децата при инфекции. Другото, което е съществено, това са болките и чувството на мускулна слабост в ставите, мускулите. Едно такова чувство, като че ли си с мускулна треска, като че ли си вървял, вървял, вървял и след това имаш на другия ден мускулна треска, тежко, неприятно чувство, което засилва отпадналостта разбира се. И всичко това говори за симптоматиката на грип.

Какви мерки трябва да вземем, когато усетим и най-малкото неразположение?

И най-малкото неразположение, като усетим, най-напред аз бих казала, че има една особеност в този сезон. Особеността се състои в това, че заедно с грипа се разпространяват и други въздушно-капкови инфекции. Ковид на първо място, имаме болни с Ковид, имаме в страната Ковид и така ще бъде дълго време, защото ние сме вече ендемична страна за Ковид-19. Освен това в децата, у малките особено до 5-годишна възраст, се наблюдава респираторно-синцитиална инфекция, която доста тежко може да протече. Тези неща трябва да се имат предвид, и го казвам не за друго, а защото е добре да се направи тест, да се диагностицира състоянието. И го казвам, защото диагнозата има голямо значение, тъй като лечението при всяка от тези въздушно-капкови инфекции, е различно. А това има значение, тъй като се стараем по-бързо да се подобри здравето на индивида и по-бързо той да се върне в естествената си работна, учебна, семейна, лична среда. И да бъде здрав, и да не разпространява никакви инфекции. Така че препоръчвам, диагностицирайте се, направете си тест, сега има тестове, които определят много бързо за около 20 минути кой е причинителят на състоянието. Всички тези вируси, които изредих ги има в теста, тоест, могат да бъдат определени. 

Дали да очакваме още области да обявят грипна епидемия, щом по вашите думи предстои пикът на грипната вълна?

Мисля, че да. Мисля, че ще трябва да очакваме. Пикът ще определи и какво ще бъде наличието на вируса, който ни е нападнал тази година, защото обикновено пикът настъпва с наличието на грип тип А, след това ще се появи и тип Б. И там ще има заболели, но техният брой постепенно ще започне да намалява. На нас ни е известно, че появи ли се грип Б в края на епидемията, тоест след грип А, това обикновено бележи края на епидемията.

Кога можем да очакваме тогава края на епидемията?

Ами в края на февруари.

Добре, много ви благодаря проф. Аргирова за този разговор.

Моля, няма нищо. Всичко хубаво.