Георги Цветков, експерт по национална сигурност, в интервю за предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус"

Г-н Цветков, къде според вас се пресичат всички интерпретации за терора в Москва, които чухме в последните няколко дни?

Аз вече започнах да се чудя дали въобще има пресечна точка на различните интерпретации. Защото, като изключим фактите, които са известни и то включително от записите от сградата и залата, оттам нататък, всъщност имаме изключително противоположни трактовки на това, какво се случва. Много бързо руската страна обвини Украйна, като я нарече освен това гнездо, многогодишно дори, гнездо на световния тероризъм, при положение, че за това няма никакво основание. Даже, ако си говорим за терористични организации, очевидно Русия поддържа отношения с “Хамас", “Хисбула" и т.н. Така че меко казано е несериозно. От друга страна, беше заявено, че тези таджики, обявените вече за виновни неофициално, че са бягали към Украйна, което е също изключително съмнително. Напротив, по всичко изглежда, че ако се следва тази версия, те са отивали към Беларус.

А това, кой ни го обяви всъщност?

Това беше от руската страна, още в петък вечерта, събота сутрин. Даже преди да бъдат заловени предполагаемите извършители, вече имаше такива съобщения, че Украйна по някакъв начин е замесена, като това е близко до абсурда.

Фактите - имаме над 130 загинали, 137 по последни данни. Много повече ранени. Четирима заловени вече. Ужасяващо наистина е всичко това. Пробив ли имахме върху сигурността на Руската федерация или нещо друго, обаче добре замаскирано? И таймингът, в който се проведе това нещо, също е много важен, а именно непосредствено след изборите, които се проведоха в Русия?

Да, това са няколко въпроса. Първо, четиримата, които са преките участници, които вече са направили самопризнания. Това е двустранен момент. Като цяло, на мен ми се струва, че обвиненията срещу Украйна и индиректно срещу Запада идват да маскират един много сериозен провал в сигурността. И това е дори без да влизаме в някакви конспиративни теории. Защото от една страна, която все пак е във война, огромни събирания на хора, да бъдат първо допускани, а след това да не бъдат надеждно охранявани. Да се допусне хора да влязат вътре относително тежко въоръжени, като за такъв случай. Да влязат вътре и да започнат да стрелят по цивилни и да няма реакция в рамките на часове, това е изключителен провал в системата за сигурност. И според мен, реакцията, която е насочена навън, и търсенето и сравнително бързото намиране на виновни, така да го кажем, идват да прикрият този провал. Пак казвам, дори да не влизаме в другата трактовка, че по някакъв начин този атентат е удобен на режима.

Вие, г-н Цветков, подложихте под съмнение бързите действия от страна на Русия непосредствено след случилото се. Ще ви помоля да коментираме в този смисъл един коментар на Гари Каспаров: “Кървавото досие на Путин го прави заподозрян № 1". Нека да кажем на нашите слушатели, тези, които не знаят кой е Гари Каспаров, световен шампион по шахмат и критик на руския президент Владимир Путин.

Когато той казва кървавото досие, има предвид поредицата от подобни атентати, които съпътстват цялата политическа кариера на Владимир Путин, още от момента преди да стане министър-председател, още преди втората война в Чечня през 90-те години. Именно поради това съществуват съмнения, че ако официалните руски служби не са пряко съпричастни, то може да се умишлено проспали подготовката на такъв атентат, с идеята след това да спечелят общественото мнение за по-строги мерки вътре, в самата Русия, свързани както със стабилността на режима, така и с допълнителни усилия по отношение на войната в Украйна. Така че това трябва да се има предвид.

Относно бързото намиране на виновните, оставам с впечатлението, че тези самопризнания не са много чисти, поради простата причина, че наистина бяха добити изключително бързо. Има коментари, че терористите не трябва да бъдат щадени, това разбира се е факт. Но проблемът с използването на насилие за извличане на такива самопризнания, доколко всъщност самопризнанията са действителни. И доколко наистина се търси виновника или се търси някой, който бързо да бъде показан на обществото като резултат от работата на службите. Защото пак казвам, тези служби претендират и създават ореол, че са изключително мощни, контролират ситуацията. И в същото време излиза, че не е чак толкова трудно, може би десетина или няколко десетки, в най-добрия случай хора да се снабдят с оръжие и да извършат такъв сериозен терористичен акт.

Групировката, която пое отговорността, защо според вас, точно сега тя се задейства отново. Споменахте, че тя не е била доста време активна?

Простият отговор на въпроса е, че ако е толкова лесно, наистина защо да не го направят. Но следващият, по-дълбокият всъщност отговор е, че Русия има и ще има много сериозни проблеми с политическия ислям, с ислямизма, поради географската картина, която съществува в страната. Някога още покойният Алекс Алексиев беше обърнал внимание на това, че Южна Русия, след сделката с клана Кадирова се дерусофицира на практика, че всъщност руското население се изтегля от там. И това не важи само за един ограничен географски регион. Знае се каква е демографската картина и тенденциите въобще в Русия, което още един път поставя въпроса, как след като те знаят от 30  г. насам, че имат проблем с ислямският тероризъм, толкова лесно могат да допускат извършването на толкова мащабен терористичен акт.