Д-р Ася Николова: Кремовете с ретинол не трябва да се използват през деня

©
Гост в рубриката "Топ специалист“ е д-р Ася Николова. Нейните професионални интереси са свързани с диагностиката и лечението на акне, розацея, различните типове кожни алергии. Д-р Николова има специализации в чужбина, в това число Москва, Тел Авив, Атина.
През пролетно-летния сезон поставяме въпроса - как да се погрижим за кожата? Какви са основните промени, които настъпват след дългата зима и студените дни? От какво има нужда кожата ни сега, д-р Николова?
След преминаване на студената зима нашата кожа може да се каже, че е леко изморена.
Тя преди всичко е дехидратирана както от студа, така и от резките температурни промени. И за това нашата основна грижа е да хидратираме добре кожата. Трябва да се използват предимно хидратиращи кремове и процедури, които да възвърнат свежестта на кожата и да я подготвят за посрещане на слънцето през пролетта и лятото, така че кожата ни да е в добро здраве и добър вид.
На какво още можем да разчитаме, освен на крем, за по-дълбока и качествена хидратация?
Подходящо е да се направят някои повърхностни пилинги, за да се свали до известна степен повърхностния рогов слой, който се образува, за да стане кожата по-свежа. Важно е обаче да се има предвид, че прекалено дълбоките пилинги, могат да застрашат кожата от образуване на тъмни петна при наличие на силно слънце. Затова всичко трябва да е нежно и внимателно. Също така могат да се направят някои мезопроцедури, също с цел хидратация с някои активни вещества, които повърхностно се вкарват в кожата. Всичко това е с цел нашата кожа да бъде свежа и хидратирана. Въобще хидратацията на кожата е нещо много важно във всеки сезон, но особено в пролетно-летния. Това, което е абсолютно задължително, е да се започне активно предпазване на кожата от ултравиолетовите лъчи, чрез нанасяне на фотопротективни продукти.
Това са така наречените кремове с висок защитен фактор. Какъв защитен фактор е добре да нанасяме?
SPF 50+. Аз лично съм привърженик на най-високия фактор. Но разбира се, това е свързано и с типа кожа. По-светлите кожи изискват най-високия фактор - 50+, докато по-тъмните могат да се защитават и с по-низки фактори, като 30 и по-нисък.
Тъй като тяхната естествена пигментация в голяма степен ги предпазва от UV лъчите.
Да. Те имат естествена защита на кожата. Меланина, който е в по-тъмните кожи, защитава много по-качествено кожата, отколкото меланина в светлите кожи, който е до известна степен несъвършен.
Започнахме с необходимостта от хидратация на кожата. Освен кремовете, за които говорим, много дами разчитат и на така наречената домашна козметика – маска от краставица, от жълтък, от мед, най-различни комбинации. Препоръчителни ли са?
Домашната козметика е много добра, стига да не се прекалява със смесването на много съставки, тъй като в някой случай може да се стигне и до контактни алергии, контактни дерматити.
Напоследък са много актуални продуктите с ретинол, за които се знае, че имат отлично действия за изглаждане на кожата, но също така са и агресивни. Може ли негативното въздействие при използването на ретинол да бъде повече от ползите?
Отново зависи от начина на приложение, но действително ретинолът е вещество, което доста дразни кожата, особено по-чувствителната. Кои са чувствителните кожи? Това са светлите кожи. При жените в по-напреднала възраст кожата става много по-чувствителна, защото с течение на годините се нарушава бариерата на кожата. Когато е нарушена бариерата на кожата, тя е лесно пропусклива за различни дразнители. И затова трябва внимателно да се прилагат всички вещества върху кожата, а не да следваме просто модата.
Т.е. невинаги, когато се рекламира висок процент на съдържание на ретинол в крема, това означава, че е добър за нашата кожа конкретно?
Така е, кожата винаги трябва да се подготвя предварително с по-деликатни препарати, за да се стигне до по-дълбоки процедури.
И още един важен въпрос: може ли и трябва ли ретинолът да се комбинира с други продукти, за да се засили ефектът му, или напротив, комбинацията води до негативен ефект?
По принцип ретинолът трябва да се използва вечерно време, защото с ултравиолетовите лъчи може да даде негативни реакции, ако се използва сутрин. Това е причината, той да се използва самостоятелно вечер, а сутрин да се слагат дневни кремове, които не съдържат ретинол.
Грижата за лицето има много стъпки: почистване, защита, серум. Разбира се, всяка жена има своята рутина, но все пак кои са задължителните неща, които трябва да прави?
Вечер почистването е задължително, особено когато жената използва много козметични продукти, като фон дьо тен, грим и т.н. Те трябва внимателно да се свалят вечер с почистващи продукти - мицеларна вода, и върху кожата да се нанесе подхранващ нощен крем. Така че почистването е много важна стъпка.
Аз лично не препоръчвам използването на много и различни козметични продукти, защото това води до предразположеност към контактни алергии. Напоследък в ежедневието се използват безкрайно много козметични продукти, повече от 15-20, не само кремове, серуми и т.н. В това число влизат препарати за почистване, за ежедневна хигиена, сапуни, шампоани и т.н. Така че, колкото по-малко продукти се използват за лицето, толкова по-добре.
Както и за всичко останало, колкото по-просто, толкова по-ефективно и качествено.
Точно така. Моята баба винаги ми казваше: всяко прекалено нещо е вредно.
Обаче, д-р Николова, дерматологичните клиники ни изкушават с много предложения: лазерни процедури за подмладяване, за почистване, за премахване на пигментни пътна и бръчки. Може ли да се доверим на всичко това, което ни се обещава?
Когато определените лазерни технологии се препоръчват и прилагат от компетентни специалисти. Но когато се правят или препоръчват от недостатъчно компетентни хора, това е опасно.
Ще ми позволите да цитирам слушателско мнение: Да, лазерните процедури имат ефект, но ако ги прекъснем, т.е. не ги поддържаме ритмично през няколко месеца, пораженията върху кожата са много по-големи, отколкото ако въобще не сме прибягвали до тях.
Така ли е?
Не, това не е така. Това е лъжливо твърдение.
И още един слушателски въпрос: Носенето на фон дьо тен и пудра има ли негативно влияние върху кожата, която не може да диша?
Прекаленото използване на фон дьо тен и пудра запушва порите и по този начин предразполага към образуване на черни точки и пъпки. Така че, аз не препоръчам носенето на прекалено големи пластове фон дьо тен и грим, както е модерно напоследък. А това не е и красиво, освен това.
Уместно ли е сега, когато слънцето още не е толкова силно, да ходим на процедури, които са соларни, за да може кожата по-постепенно да премине към летния сезон?
Това е уместно, когато имаме някаква свръх чувствителност на кожата към ултравиолетовите лъчи. В тези случаи кожата трябва да се подготви с няколко процедури. Но при нормална кожа и нормална реактивност не виждам причина предварително да се прибягва до солариум.
Свикнали сме да свързваме така нареченото акне с пубертета, с израстването, но то е факт и при по-зрели хора.
Какви са причините за появата на акне?
Причините за появата на акне в пубертета са свръхпродукцията на мастен секрет под влиянието на хормоните, т.е. специално на мъжките полови хормони. Запушване на космено мастен фоликул, образование на комедони. В мастните жлези има анаеробна бактерия, която предизвиква възпаление.
Веднъж вече образувано, то започва своя ход, който може да бъде по-тежък или по-лек при различните индивиди.
По-интересното е така нареченото възрастово акне, което се среща в днешно време главно при жени към 35-40 годишна възраст, които са с по-отговорни професии, по-напрегнат начин на живот. А като патогенеза възникването е абсолютно същото както при младежите. Разликата е тази, че това възрастово акне се разполага покрай брадичката, скулите и е малко по-трудно за лечение.
Правилно ли ви разбирам, че акнето не е просто козметичен, а медицински проблем, защото споменахте за наличието на бактерия?
Абсолютно правилно ми разбирате, но това не е бактериално заболяване. Тази бактерия участва в патогенезата, но акнето не може да се третира като някакво инфекциозно заболяване.
Когато акнето е резултат от хормонална промяна при тийнейджърите, може ли да отмине от само себе си?
Може. Акнето винаги е във връзка с хормоните. То може да бъде най-обикновено, физиологично акне с появата на единични пъпки, които с течение на времето отзвучават. То може да бъде различно по тежест - от много леко до много тежко. При средното и тежкото трябва да си приложи съответно компетентно лечение.
Ефективно ли е лечението на акне?
Лечението на акне е абсолютно ефективно, но пак повтарям, когато съответният специалист го е назначил и провел. А иначе всяко акне може да бъде излекувано, дори белезите от акне могат да бъдат излекувани.
Т.е. изводът е да се доверяваме на професионалисти и да не разчитаме на козметични салони?
Точно така е. Козметиците имат своята роля в този процес, но тя не трябва да се надценява.
Чувала съм неведнъж, че има пряка връзка между храненето и състоянието на кожата, особено по отношение на акнето. Така ли е?
Храненето може да влоши акнето, но не това е причината за появата на акнето. Храни, като шоколад, злоупотреба със сладки храни, злоупотреба с млечни храни могат да влошат акнето, но както казах, това не е причина за появата му.
Какво е значението на начина на хранене върху цялостния тургор на кожата, върху това как тя изглежда?
Винаги по-природосъобразният начин на живот е по-добрият начин на живота. Особено младежите трябва да практикуват повече спорт, повече леки храни, да се избягват мазните животински храни, тлъстите меса. Повече плодове и зеленчуци, предстоящият сезон ще да ни даде възможност да имаме изобилие. Така че трябва да се придържаме към по-здравословен и природосъобразен начин на живот.
Има ли нещо, което дава 100% положителен ефект върху кожата? Например, редовното пиене на вода, редовната консумация на плодове и зеленчуци или нещо друго?
100% в този живот няма, но хидратацията, както казах, е основно нещо за здравето на целия ни организъм, и кожата влиза в това число. Така че, пиенето на достатъчно вода и външното хидратиране на кожата са от решаващо значение.
Росица АНГЕЛОВА
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Доц. д-р Ива Гаврилова: Кожата помни незащитеното излагане на слъ...
14:34 / 29.04.2025
Андрей Новаков: Войната ни е вече до главите. България може да бъ...
07:30 / 27.04.2025
Проф. Милена Стефанова: Столична община в нито един момент не е б...
17:32 / 25.04.2025
Антон Хекимян: Между Васил Терзиев и Борис Бонев има взаимна непо...
12:10 / 24.04.2025
Еврошампионът по борба Кирил Милов: Ще съм много по-щастлив, ако ...
16:59 / 23.04.2025
Вицепрезидентът на федерацията по УШУ: Запишете детето си на изто...
13:55 / 19.04.2025
Актуални теми