Откриват уникална за България изложба на бижута на учителя по бижутерство Владимир Буров и неговите ученици.           

Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Владимир Буров.

Какво е уникалното на тази изложба?

За пръв път в България бижутер прави изложба със свои ученици бижутери. Аз лично не съм чувал досега да има такава изложба и от колегите също нямам информация за такава изложба. Създал съм единствената в България ювелирна паралелка преди 25 години в СОУ "Никола Вапцаров“ в Пловдив. И вече 25 години там обучаваме, сега вече след 7. до 12. клас ученици ювелири. Наред с това водя и един курс за първоначално познание върху ювелирното изкуство.

И сега правя изложба с мои ученици, които след курса са намерили своето призвание в бижутерията, развили са се като самостоятелни автори и сега представят своите уникални изделия.

Всъщност това също е нещо, което не се е случвало, тъй като те са уникални автори. Посетителите ще видят изделия, които никога, никога досега не са ги виждали.

И Вие много поетично казвате в анонса за изложбата, че това е "занаятът, който разговаря с поезията“. Какво точно ще можем да видим? Всичко звучи доста интригуващо.

Да, защото всъщност изработването на едно бижу е един дълъг творчески процес. Примерно, като видиш камъка, камъкът започва да ти говори каква визия да направиш от благородния метал, за да изглежда прекрасно. И в този смисъл ние правим бижута, които са стойностни, които са авторски, които са като картините.

Колкото повече време минава, толкова по-скъпи стават нашите неща.

Те са уникални сами по себе си, нали? Не се повтарят.

Абсолютно, абсолютно. И това също е нещо, което си заслужава да се види и публиката да се запознае с тези автори, защото те са от цялата страна, като започнете Бургас, Плевен, отвсякъде, от София, от цяла България съм събрал най-добрите си ученици.

И всеки от тях си има някакъв собствен почерк може би, нали така? Независимо, че са взели основата на занаята от Вас.

Абсолютно. Собствен почерк, собствен стил. И другото, което е важно за тази изложба, е, че съм поканил хора, които след курса, като са намерили вече бижутерията като свое призвание, са сменили професията си. Имаме примерно ядрен инженер, работил в "Козлодуй“, който сега е бижутер и участва в изложби в София, във Варна, в Пловдив. Бивш тонрежисьор от Националното радио сега е бижутерка.

Това е наистина интересно. Каква е тайната на тоя занаят? Какво е нещото, което те кара да се потопиш в него и да не излизаш? Ако е така.

Да, да, така е. Всъщност магията е в това, че ръцете ти раждат нещо красиво, нещо, с което от една страна доставяш удоволствие на клиента, от друга страна си горд, че си го създал. И това няма кой да ти го вземе. Това е нещо, което трябва да го изпита човек, за да разбере за какво става въпрос.

А задължително ли е да работиш с благородни метали или може от всичко може да се направи уникално бижу?

Ами, по принцип бих казвал, че е възможно и от други материали да се направи уникално бижу, но благородният материал е материалът, който от една страна няма реакция с организма. Среброто и златото нямат. Ако ги направиш от месинг, ще ти се възпалят ушите, примерно, или ръката. Това е едното.

Второто е, че е благородният материал, откакто се помни, от създаването на бижутерството до днес си е най-квалитетният. И като погледнете във вековете, ювелирните изделия, които са останали, са само и единствено от благородни материали.

А има ли случаи във вашата професия, когато някой иска да претопи направеното от някой майстор, за да направи нещо ново, което на него му се иска? И какво чувствате в такъв момент?

Да, разбира се, че има. Случва се някой път клиентът, защото примерно златото не е евтино идва със златни изделия. Но никога, никога не съм претопил нещо, което е наистина ценно. Дори, честно ви казвам, ако ми дойде примерно дама с годежния си пръстен и иска да го претопя, аз й казвам, че за едни 3 грама ще й ги подаря, но няма да й претопя годежния пръстен, въпреки че не го харесва.

Аз я съветвам просто един път в годината, примерно в деня на сватбата, да си го сложи. Той знае защо.

Това е интересен занаят, по-скоро това си е изкуство.

Разбира се, че е изкуство.

В тази изложба колко експоната ще бъдат показани? 

В галерия "Готи“ ще бъде изложбата, от 8 до 21 май. На 8 май вечерта в 18.30 часа е откриването. Всеки един автор се представя според възможностите, защото някои нямат възможност. Примерно, имам една ученичка, която работи в Италия, обаче тя там работи много скъпи неща. И ще представи само 5 изделия.

Друг ученик, който дойде от Еквадор – за две седмици научи български, остана в Пловдив, сега е женен, има две деца и си живее в Пловдив. Той ще бъде с 3 изделия, защото неговите изделия са изключително уникални. И клиентите, дето има една дума, го чакат с месеци да завърши изделието, което са му поръчали.

Колко време трае изработката на един такъв уникален пръстен, или гривна?

Тук вече горна граница няма. Тук може, както сега примерно този колега, той с месеци прави едно изделие.

Понеже предстоятабитуриентски  балове, да Ви попитам, кой е хитът за младите хора сега? Какви бижута са хитът?

Ами, напоследък има малък отлив от квалитетните бижута, за баловете специално.

Преди беше много модерно и престижно абитуриенти да са с квалитетни бижута. Сега, за съжаление, модата при най-младите се промени и там много рядко вече имаме такива поръчки за сериозни бижута на абитуриенти.

Иначе за други поводи се търсят от дамите.

Какво се търси най-вече? Какво търсят дамите?

Най-вече комплекти търсят. Да, все пак дамата иска да бъде с комплект. Аз на изложбите рядко се явявам с комплекти, защото комплектите първо, че заемат повече място. Обикновено правя по един уникат примерно от гривна, обици, колие. И оттам нататък тази дама, която хареса това изделие и всъщност визията, го допълвам с комплект. След това идват при мен и правим комплекта.

Изложбата ще бъде голяма, доколкото разбирам?

Да, да, ще бъде голяма. Средното е между 30 и 40 експоната от всеки бижутер.

А ще има ли възможност за откупуване?

Да, да. Ще има цени за всяко едно изделие. Малко са изделията, които са с червена точка – т.е. не се продават, но това са примерно мои неща и на колеги, неща, които са със сантимент. Или пък вече са подготвени за подарък, примерно. Имам две такива неща, които съм ги подготвил за подарък, обаче ще бъдат на изложбата, до края на изложбата, след това ще ги подарявам.

Кажете ни, днес мъжете често ли купуват бижута за скъпите си жени, или това вече е отживелица? Дамите сами ли си купуват бижутата?

При нас напоследък най-много вървят годежни пръстени и халки. Определено мъже си ги поръчват за дамите, защото те са със скъпоценен камък отгоре и общо взето са престижни изделия, които имаме претенцията да ги правим уникални и ги няма на пазара. И благодарение на това идват при нас да ги поръчат.

А какви са тези пръстени – по-малки, или по-големи са годежните пръстени обикновено, какви изработвате вие?

Тук вече е пожелание на клиента. Клиентът обикновено си идва с някакво моделче, с някаква идея. И всъщност то е въпрос и на бюджет, защото знаете, при диамантите особено, там си е в зависимост от каратите и качеството на диаманта – кой каквото може да си позволи, разбира се.

До колко лева може да стигне едно качествено и хубаво бижу? Какъв е таванът?

Таван няма, защото в крайна сметка ние можем да доставим много високо качество камъни, така че там вече всичко зависи от материала.

И все пак на изложбата кой ще бъде най-скъпият експонат, или това не е хубаво да го казваме?

Аз даже не знам, честно казано, защото аз не съм им гледал цените.

Просто някои от нещата пристигнаха директно в галерията и те сега, в момента, ги подреждат все още. Но цените варират от 40 лева до 10000 лева, примерно.