65 творци участват в мащабна изложба "Отново заедно“ в галерия "Капана“ в Пловдив. 

Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с Николай Томов, директор на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив.

Г-н Томов, кажете какво представя тази изложба, колко човека се представят в нея, какво ще може да се види?

Изложбата представя бивши ученици, възпитаници на Националната гимназия за сценични кадри, като в нея взимат участие около 65 автора, в различни направления, в които работят творците. Имам предвид, че има костюми, има едни брони от филма "Конан Варварина“, които са реално функционални, които са заснети във филма, от студио "Бояна“ на Жоро Деянов. Има кукли, които също са функционални, които са направени за куклен театър, има маски от Италия и съответно доста картини, фотографии. Има и три видеа – на Димитър Митовски и на Николай Колев, кратки анимации на Роберт Попов, в различни посоки работят възпитаниците на това училище.

Т.е. това са вече хора, утвърдили се като автори по различни места, и то авторитетно.

Да. Даже сложихме и три работи на Кольо Карамфилов, в негова памет.

Той също ли е бил ваш възпитаник?

Да, той е от третия випуск.

Кои други са авторите, нека пак да ги изброим? Ние сме казвали и в други наши предавания кои са били ваши възпитаници.

Много са, сега ми е трудно да кажа всички. Но да кажем още от Никола Певичаров, Ангел Гешев, Пламен Русев, Георги Димитров, Иван Чакъров, Кънчо Касабов. Те са много. Стоилов също, Аглика Стоилова. 

Прави впечатление, че като че ли повече са мъжете сред тези имена, които вече са се утвърдили като автори, или може би греша?

Това е малко трудно да го коментирам. Защото, в крайна сметка всеки върви по собствения си път. Гергана Мантарлиева, тя също е сценограф и се представя. Елица Маринова, която е към Кукления театър. Тя обаче се представя със скулптура, кинетична скулптура. Защото ме попитахте за дами. Меглена Илиева, която шие за операта и проектира костюми. Други дами - Ангелина Ризова, която също с кукли се представя. Така че мисля, че няма някакво такова деление. Тук въпросът е кой по какъв път поема в последствие, защото по някой път и шансът играе роля.

Но като цяло доста добра реализация имат завършващите вашата гимназия.

Ами, аз много се надявам, че всички намират своята реализация. Невинаги е в сферата на изкуството. Имам предвид, че някои стават и журналисти. В различни посоки се реализират. Имаме и зъботехници, всякакви. Ние не можем да представим всичко, няма как.

Но примерно има много талантливи възпитаници, които независимо че са завършили Художествена академия, в момента има Ивайло Иванов, който е... всъщност представяме снимки на негови авторски бижута в сребро и злато. Факт. Те са, мога да кажа, уникати, защото не е само леене, а там всичко е на сглобка, което е много трудоемко и наистина.

Мога да ви кажа, че наистина това, което им дава училището, отваря два прозореца, да кажем. Оттам нататък те изда влязат или да излязат от тези прозорци и да тръгнат по широкия свят. А вече кой път ще хванат – ние не ги насочваме. Защото пак казвам, някои се занимават и с дизайн, някои продължават и да рисуват, и с други неща. Просто е разнообразно. 

Ами то дори в зъботехниката пак се изисква и художествен усет, защото казахте, че и там има реализирани..

Абсолютно съм съгласен, да. Сега в момента, след тази специалност, която имаме професия "Актьор“, и там имаме доста успели наши ученици, които играят по театрите в момента. Най-известният е Владо Зомбори, но той пък не е завършил актьорство, той завърши "Театрален, кино и телевизионен декор“. Но това няма значение. Аз мисля, че по-важна е атмосферата, в която тези деца, когато влязат в училище, в последствие стават вече възрастни. Тя им дава възможността да са отворени към всички сфери на изкуството, във всяка посока.

Така е. И сега да уточним, че тази изложба всъщност е по повод 50-годишния юбилей, нали така?

Точно така. И затова ние още в началото, след Нова година отправяхме покана в медиите, тъй като ние нямаме контакти с всички бивши ученици. 65 автора не са малко, никак даже, като това е от цяла България. Това беше планувано, доста дълго време организирано, доста тежка организация. Г-н Гешев, и той доста помогна, защото в неговата галерия се събираха нещата. Така че не е лесно, наистина. Най-малкото да се събират всички, да се опишат.

Има ли възможност да се откупуват експонатите?

Доста са си собственост. Това е представително, по-скоро. Като визия, да се види какво правят нашите възпитаници.

Всичките събития през годината са посветени на 50-годишнината. Минаха много от тях, какво още остава до края?

Имаме една изложба на сегашни ученици, която е планувана за 6 юни в залата на Дружеството на пловдивските художници, която пак е посветена на това.

След това имаме един традиционен международен пленер, който правим лятото, но той е за преподаватели, т.е. художници преподаватели. Тази година поне се надявам да имаме от Латвия, от Норвегия, може би от Полша и от Германия участници, но до последно пак не мога да ви кажа, защото все пак са живи хора, свързано е с пътуване, но се надявам. И ще имаме съответно и българско участие. И след това голямото тържество, което ще бъде на 26 септември в Драматичен театър – Пловдив.

За 24 май нещо правите ли специално?

Ами не, на 24 май изпращаме нашите абитуриенти.