Директорът на "Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров в интервю пред "Фокус"

В следващите минути говорим за едно от значимите международни учения, което ще се проведе на българска територия, чийто домакин и основен организатор е Служба "Военна полиция“. Преди това обаче, не може да не обърнем внимание на една от основните теми в сферата на сигурността, а именно казуса с F-16. С нас е директора на "Военна полиция“, бригаден генерал Ивайло Сотиров. Здравейте!


Добър ден на вас и на вашите слушатели.

Вие сте службата, която разследва всички инциденти, престъпления и нарушения в Българската армия и Министерството на отбраната. Как коментирате казуса с F-16 и всичко, което се изговори по темата? Дори и редица коментатори изразиха съмнения за саботаж.

Разбирам, че темата е много интересна, но очаквайте от мен някаква новина. Едва ли ще чуете нещо по-различно от това, което сподели министърът на отбраната преди дни на неговата пресконференция.

Добре, но защо е нужно да се разпространяват абсурдни и спекулативни оценки относно приемането на самолета F-16? И всъщност, кому е нужно това цялото нещо? И за първи път ли сме свидетели на такива нападки, свързани с отбраната ни?

Едно по едно мога да отговоря. Първо, че случаят, който визирате, е предмет на нарушено публично говорене. Не мога да ви кажа кой има интерес от това, но мога да ви уверя, че службата "Военна полиция“ може да започне разследване във всяко едно формирование на Българска армия или в структури на пряко подчинение, когато имаме данни, информация или сигнали за възникнало нарушение или не дай се боже, престъпление. По медийни публикации може да се сезира и Военната прокуратура, която да ни възложи също извършване на проверка по различните случаи. Що се касае за този случай, ние нямаме никакви данни, информации и постъпили сигнали във връзка със самолета F-16 Block 70. Държа обаче да подчерта, че там, където имаме сигнали или съмнения в което и да било формирование, дали е Сухопътни войски, Военноморски сили (ВМС) или Военновъздушните сили (ВВС), ние работим така, че се изпълняваме нашите правомощия във връзка със Закона за военната полиция и нашите военнополицейски правомощия в рамките на закона, в рамките на нашите правомощия.

"Един технически проблем се превърна във вътрешно- и външнополитически проблем с политически дивидент“, каза военният министър. Вие какво смятате?

Категоричен съм, че данни за злонамерени действия спрямо с самолета F-16 Block 70 няма. Всички тези в публичното пространство са абсолютно несъстоятелни. Както вие сама казахте, става дума за спекулации. Кой им има интерес от това, не мога да кажа. Със сигурност обаче искам да подчертая, че това изобщо не е в интерес на сигурността и отбраната на Република България, което е много важно точно в този момент, в който обстановката е такава, че всички трябва да разчитат на своите въоръжени сили.

Дори излязоха и коментари в мрежата, че сме получили "рециклиран F-16“.

Ами ще ви отговоря както вие ми зададете въпроса – това е абсолютно несериозно. Както вие, така и аз знаем, че всеки може да публикува каквото си поиска в социалните мрежи, включително и да се шегува.

Но това не значи, че трябва да се разбира всяко едно изречение, публикувано в социалните мрежи, за истина или за някакви такива инсинуации.

Да поговорим за учението "Отвъд хоризонта 25“. За първи път ли се провежда и с какво е по-различно от регулярните учения на армията?

Така, тука може би ще бъда малко по-пространствен, защото това е темата за разговора.

Разбира се, да.

Военнополицейското учение "Отвъд хоризонта 25“ започна много отдавна, 2009 година, във връзка със сертифициране на военнополицейски формирования и за участие в декларираните формирания на НАТО. В началото, от 2009 година бяхме с нашите партньори от САЩ, военните полиции, с които тръгнахме да изграждаме военнополицейска рота, която да отговаря на изискванията и по стандартите на НАТО за участие в операции и мисии извън територията на страната. Това взаимодействие с американските военни полицаи през тези всичките 16 години стигна дотам, че тази година участват 8 държави членки на НАТО. Даже мога да ги изброя, това са: Канада, Република Чехия, Кралство Испания, Република Гърция, Република Италия, Република Северна Македония, Румъния и разбира се САЩ. Заявен интерес има и от страна на многофункционалната бойна група с водеща нация Италия, която също е на територията на Ново село. Самото провеждане на това учение на нашата територия е много значимо. Това показва доверието на партньорите от НАТО в нашите способности. Държа да подчертая, че тези военнополицейски учения в Европа са само три. Едните са в Испания на Западния фланг, едните са тук, при нас, на Източния фланг и едно учение има в Централна Европа, където централноевропейските държави сформират многонационален военнополицейски батальон на НАТО. И точно в този момент, точно в нашия регион, с всичките натовски партньори, включително и отвъд океана, показва, че ние наистина споделяме и оперативно сме съвместими с нашите партньори. Новото, което е тази година в това учение, е, че освен всичките военнополицейски дейности, които изпълняваме по време на ученията в предишните години, които са главно петте основни стълба на дейности на "Военната полиция“, те са дейност по сигурността, полицейски функции, осигуряване и предвижване на силите, задържане на лица, операции по възстановяване на сигурността и обществен ред.

Това всичко се тренира съгласно доктриналните документи на "Военна полиция“. Новото при нас тази година, това е, че ще се включат с безценния си опит и помощ екипи от Военномедицинска академия (ВМА) и екипаж и въздухоплавателно средство от състава на ВВС. Цялостното провеждане на учението не би могло да се случи без подпомаганото от страна на Националният военен учебен комплекс "Чаралица“, част от състава на съвместното командване на силите. Общо участниците в учението надхвърлят 260 военнослужещи от различни структури и нации. Ще бъдат тренирани и действия по авиомедицинска евакуация съвместно със сертифициран модул от ВМА и ВВС. Това е новото тази година на учението.

А как се организира едно такова учение? Вие казахте 8 държави участват. Как постигате всъщност съвместимост между различните нации?

Както споменах, всичките военни полиции на НАТО от различните държави следват едни и същи документи, правила за сертифициране. След като всеки се тренира национално, по време на учението се сглобяват различните военни полицаи от различните държави, и след като са тренирани по единни стандарти, става сглобяването по време на учението. Интересно е също да се добави, че екипите са съвместни, в смисъл българи с американци, канадци, румънци в един екип, което значи, че разбира се комуникация трябва да се води на английски език.

Какви действия и техники ще видим по време на учението?

Както споменах, всичките тези неща по основните пет стълба на дейности на военнополицейско осигуряване, полицейски дейности, задържане, предвижване на войски, дейности по сигурността и възстановяване на обществен ред.

Как и къде стои България и българската "Военна полиция“ в сравнение с военнополицейските формирования на партньорските ни държави, да ни кажете?

Тук мога да кажа само мое лично мнение, че наистина стоим много добре в така нареченото военнополицейско семейство. През тези дълги години самото присъствие на толкова нации от НАТО, военни полиции на наша територия по време на наше учение, говори за издигане на авторитета на българската "Военна полиция“ не само в региона на Балканите, но и по принцип в НАТО.

И като за финал искам да ми кажете защо такива учения са важни, да го подчертаем най-вече на слушателите ни, и кога ще видим на практика какво могат българските военни полицаи?

Най-важното това е постигане на оперативна съвместимост – всички тренират самостоятелно и накрая се сглобяват по време на учението. Това, което ще видите, това ще бъде показано на денят за високопоставени гости, който ще се състои на 20 май на полигон "Ново село“, пред всичките тези наши партньори и гости, които са поканени на деня на учението. 20 май, следващата седмица, Ново село.