Възпаленото ухо е често срещан проблем както при деца, така и при възрастни. Независимо дали става въпрос за лека ушна инфекция, или по-сериозен отит, навременното разпознаване на симптомите е ключово за правилното лечение и предотвратяване на усложнения.

Кои са основните симптоми на възпалено ухо?

Не е трудно да разпознаете отита, защото неговите симптоми са силно характерни:

- болка – възпалителните болки в ухото могат да бъдат остри, пулсиращи или тъпи. Често се усилват при дъвчене, преглъщане или след лягане, допълват експертите от Galen;

- заглъхване и намален слух – възпалението води до натрупване на течност зад тъпанчето, което предизвиква чувство на заглъхване и затруднения в чуването;

- шум в ушите – понякога се появява неприятно бучене, звънене или пищене във възпаленото ухо, което допълнително засилва дискомфорта;

- изтичане на секрет – при по-сериозно възпалено ухо може да се наблюдава изтичане на течност, която е бистра, жълтеникава или дори гнойна.

На свой ред, организмът реагира на инфекцията с повишаване на телесната температура, като това е ясен сигнал за нужда от медицинска намеса.

Кога да потърсим лекарска помощ?

Симптомите на възпалено ухо понякога преминават самостоятелно, но има ситуации, в които е необходимо незабавно лекарско мнение:

- интензивна болка, която не отшумява – ако тя продължава повече от 48 часа или се засилва, потърсете лекар;

- висока температура – температура над 38°C, съчетана с болки, изисква медицински преглед;

- загуба на слух – рязкото или постепенно намаление на слуха е сериозен симптом, който не бива да се пренебрегва;

- секрет с неприятна миризма – гнойният секрет показва сериозна инфекция, която може да увреди слуховия апарат, ако не се лекува правилно.

При деца под три години появата на раздразнителност, често плачене, дърпане на ухото или загуба на апетит са причина незабавно да се консултирате с лекар, пише edin.bg.

Как се лекува възпалено ухо?

Лечението на отита зависи от тежестта на инфекцията и възрастта на пациента, като най-често включва:

- капки за уши – при леко възпаление се използват капки, които съдържат противовъзпалителни и обезболяващи вещества;

- антибиотици – при бактериални инфекции лекарят може да предпише антибиотичен курс, особено ако симптомите са тежки или не се подобряват;

- облекчаване на болката – болкоуспокояващи средства и нестероидни противовъзпалителни медикаменти, като парацетамол или ибупрофен, помагат за намаляване на болката и температурата;

- почивка и хидратация – почивката и приемът на достатъчно течности подпомагат естественото възстановяване на организма.

В някои случаи, особено при хроничен отит, може да се наложи дренаж на течността чрез малка хирургична процедура, обясняват професионалистите от Galen.

Възпаленото ухо може да доведе до неприятни симптоми, но при навременното им разпознаване и правилното им лечение възстановяването е бързо и безпроблемно. Не подценявайте сигналите на тялото си – при нужда потърсете помощ от специалист и осигурете на слуха си най-добрата грижа.