Обикновено, когато говорим за първия ден на лятото, имаме предвид астрономическото лято, което се определя от земната ос и орбитата ѝ около Слънцето.

Астрономическо лято

Астрономическият календар определя сезоните поради 23,5-градусовия наклон на въртящата се ос на Земята спрямо орбитата ѝ около Слънцето. Както равноденствията, така и слънцестоенията са свързани с орбитата на Земята около Слънцето.

Тази година астрономическото лято започва на 21 юни 2025 г. и завършва на 22 септември 2025 г.

Метеорологично лято

Метеоролозите обаче се интересуват и от началото на метеорологичното лято. Метеорологичното лято винаги започва на 1 юни и завършва на 31 август.

Метеорологичните сезони се състоят от разделянето им на четири периода, съставени от по три месеца. Тези сезони са разделени така, че да съвпадат с григорианския календар, което улеснява метеорологичните наблюдения и прогнози при сравняване на сезонните и месечните статистически данни.

Сезоните са определени като пролет (март, април, май), лято (юни, юли, август), есен (септември, октомври, ноември) и зима (декември, януари, февруари), пише Met Office.

Слънцестояния и равноденствия

Слънцестоянията и равноденствията са астрономическите преходни точки между сезоните и отбелязват ключови етапи в астрономическия цикъл на Земята. В една година има две равноденствия (пролет и есен) и две слънцестоения (лято и зима). Датите на равноденствията и слънцестоенията не са фиксирани поради елиптичната орбита на Земята около Слънцето. Орбитата на Земята около Слънцето означава, че в началото на януари Слънцето е най-близо (известно като перихелий), а в началото на юли е най-отдалечено (афелий).