Когато "Топлофикация“ реши, че е време за профилактика. Топла вода няма и се налага да се къпем допотопно- с леген и канче. В този ситуация, топлите вода, разреждате със студена и voilà- вечерният душ е подсигурен.

Някои я подценяват. Стои си на плота тиха и скромна, но може да те измъкне от редица битови драми. Загряваш вода за къпане, пълниш с нея легена (или кофа, не се правим на деликатни. И всичко това – за по-малко от минута.

Но нека не забиваме само в банята. В кухнята каната е безценен помощник. Вместо да чакаш котлона търпеливо да загрее водата за ориза, супата, лещата или боба, просто кипваш вода в каната и я изливаш директно в тенджерата. Хем икономия на време, хем яденето започва да къкри веднага. Една проста смяна на навик, която прави готвенето по-бързо и енергийно по-ефективно.

Ако пък си от онези, които започват деня с чаша разтворимо кафе, няма смисъл да чакаш микровълновата или да си играеш с котлони и тенджерки. Каната кипва водата за секунди. Бързо, лесно, чисто.

Полезна е и за родителите с малки деца – когато бебето вече пие водичка, педиатрите препоръчват тя да е преварена. С каната – кипване, охлаждане, и си готов.

Не на последно място – тази уж скромна вещ спестява и ток. Електрическите кани са сред най-икономичните уреди в домакинството – кратко време на работа, ниска консумация и бърз ефект. С цени около 30 лева, дори човек със студентски бюджет може да си я позволи.

Ако трябва да избереш – заложи на стъклената. По-лесно се почиства, по-здравословна е, и не отделя миризми или химикали. Плюс това – изглежда по-добре на кухненския плот.