Много от представителите на милениалите (поколението Y) са били доста млади, когато е започнала голямата световна криза през 2007 година, и до ден днешен се борят да купуват жилища и да изплащат студентски заеми. Сега това изтощено поколение споделя своя опит с поколението Z (GenZ) в TikTok, съобщава CNN Business.

Натрупаната мъдрост е предадена към по-младите чрез публикувани онлайн съвети за списъци с неща, които не трябва да купуват и с неща, които трябва да приемат. Каква им е целта ли? Да успокоят по-младото поколение, което може много скоро да навлезе в първата си голяма рецесия като възрастни.

Промените в политиката на американския президент Доналд Тръмп, предизвикващи глобални икономически сътресения, предупреждават всички за тежки последици за американската икономика. Това каза председателя на Федералния резерв Джером Пауъл на анализаторите на Goldman Sachs.

Ескалацията на глобалната търговска война от страна на администрацията на Тръмп може да доведе до рецесия както за САЩ, така и за света тази година, заяви JPMorgan този месец. Това се случва по време на вече безпрецедентна поредица от събития за младите хора - хората в началото на 20-те си години печелят по-малко и имат повече дългове, вече засегнати от пандемията от Covid-19 и инфлационната атака.

Така че, Съединените щати може и да не са в рецесия в момента, но най-младите работещи възрастни все още са тревожни - и търсят съвети от по-възрастните си връстници, пише money.bg.

Докато преглежда TikTok, 37-годишната Саша Уитни забелязва, че потребителите от поколение Z споделят едни и същи чувства относно предстоящата рецесия: "потиснати, разочаровани, много мрачни и безнадеждни за бъдещето". Това е съществена разлика от времето, когато Уитни завършва колеж през 2009 г. по време на Голямата рецесия, преди социалните медии да станат толкова широко разпространени, и когато Барак Обама, който ръководи кампанията си, водена от концепцията за надежда, току-що встъпи в длъжност.

"Когато разговарях с някои от моите приятели от поколението Y, те казваха: "Да, бяхме доведени до фалит. Борехме се", казва Уитни, чиято основна аудитория в TikTok е на възраст между 18 и 25 години.

Други представители на поколението Y се шегуват в социалните мрежи за чувството за общност, което са имали по време на рецесията, звучайки носталгично по времената на по-евтиния алкохол, носенето на бизнес ежедневни дрехи и безкрайните повторения на поп музика, която ще ви накара да се чувствате добре по време на рецесията.

"Ако искате да знаете как оцеляхме, да, загубихме съзнание", шегува се един потребител от поколението Y в TikTok.

Но представителите на поколението Y споделят и истинските си финансови трудности. След като завършва, Уитни живее известно време у дома, след което се изнася, плащайки наем и студентски заеми и оставяйки по 20 долара на седмица за хранителни стоки.

Веднага след колежа работи в търговията на дребно и чрез проба-грешка разбира как да се справя с финансите си.

"Купувам пакети риба тон, замразени зеленчуци, хляб, слагам ги във фризера. Тогава наистина осъзнах, че нещо се случва", споделя тя.

Видеото на Уитни в TikTok показва на зрителите някои съвети за рецесия, включително: да приема каквато и да е работа, да живея под възможностите си и да премахне платформи за плащане като Klarna и After Pay.

Други видеоклипове на представители на поколението Y в TikTok предлагат ръководства за подготовка за рецесия, като например наличието на фонд за спешни спестявания и актуализиране на автобиографиите.

Да живееш под възможностите си

Много потребители на TikTok се заричат ​​да направят едно нещо: да ограничат разходите си. За Имани Смит, 29-годишна жена от Далас, това означава споделяне на пароли за абонаменти с приятелите ѝ и намаляване на ходенето за хранене навън. Поддръжката на красотата също е висок разход, така че тя купува маникюр от Amazon, вместо да ходи в козметичен салон.

Собствениците на салони за красота съобщават за все повече заявки за по-евтини и по-лесни за поддръжка прически. И въпреки известния индекс на червилата - теорията, че малките покупки за "поглезете се" се увеличават по време на икономически спадове - потребителите на социалните медии обещават да намалят малките покупки като скъпи балсами за устни.

"Искам да спестявам)и да изградя навика да го правя, преди да се налага да го правя от основна необходимост", казва Смит, която се описва като представител и на поколение Z, и милениалите.

Тя добавя, че използва TikTok, както много млади хора, като търсачка. Във видео в мрежата тя попита зрители, които са били пълнолетни през 2008 г., дали нейният план за рецесия е достатъчно добър.

Когато хората усетят, че бюджетите им се свиват, те трябва да решат за какво ще харчат, коментира Саймън Бланшар, професор в Училището по бизнес към университета "Джорджтаун".

Той добавя, че може би е подходящ момент за самоанализ, ако имате достатъчно спестявания за спешни случаи, независимо дали сме в рецесия или не. Хората са склонни да съкращават цяла категория разходи, а не по малко от всичко, така че не изглежда да се налага да правят компромиси във всяка част от живота си, каза Бланшар.

"И може би тези малки удоволствия като червилото са нещата, които може би ще изчезнат първи, защото просто са несъществени", казва Бланшар.

За поколение Z предстои повече тревожност и несигурност

Въпреки съветите на милениалите да се отпуснат и да живеят, както насърчаваше цялата велика музика от средата на 2000-те години, тревожността все още съществува сред много млади хора. След като разговаря с хора, преживели 2008 г., Смит споделя, че "може би са загубили работата си, но разходите за живот са били толкова ниски тогава, че са могли да си купят нещо на дребно и да се задържат на повърхността за известно време", подчертавайки притесненията си за пазара на труда в момента.

За много млади хора тревожността им датира от пандемията от Covid-19. Тогава Смит току-що е започнала първата си корпоративна работа, когато пандемията удря, предизвиквайки най-кратката рецесия в историята на САЩ, която приключи след два месеца през април 2020-а година.

"Това ме накара да се настроя, че трябва да съм подготвена за всичко", казва Смит. "Защото никой от нас не би могъл да предвиди Covid-19 и трайните последици от него."