Десентраленд е децентрализирана земя, построена на принципа на децентрализираните автономни организации. Там няма куратор на събитията, няма йерархия и правила. Разбира се, има някои норми, но не ясно зададени като във Facebook. Това каза за предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" футурологът доц. Мариана Тодорова.

Десентраленд

“Десентраленд прилича на компютърната игра "Second life ("Втори живот“).“

Доц. Тодорова обясни, че в Десентраленд човек може да купува земя, дрехи,  да се забавлява и да посещава културни събития, представен от своя аватар. Виртуалното пространство има и собствена валута, която се нарича "мана“.

В Десентраленд се провежда и Седмица на модата, в която участват реални компании.

Преди години Ариана Гранде е изнесла концерт в Десентраленд. "Там се случват още залагания, партита и спортни събития“, каза доц. Тодорова.

Десентраленд е неангажиращо пространство, но едновременно с това е предизвикало много казуси. От "децентрализираната земя“ са поискали Интерпол да защитава "обитателите“ и мястото да попадне под тяхната юрисдикция. "Имало е случаи на много кражби, освен това няколко жени са се оплакали от изнасилване на техния аватар.“ Според доц. Тодорова идентификацията с аватара, който е преживял насилие може да доведе до сериозни психологически проблеми.

Защо Израел ще е една от държавите-лидери при регулациите на ИИ?

"Сам Алтман, който е главен изпълнителен директор на OpenAI е от Израел и има еврейски произход“, обясни доц. Тодорова.

"Станфордският университет класира Израел сред първите пет държави, който работят активно за излседване на изкуствения интелект“.

"Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху сложи като приоритет за страната да се създадат регулации, както в частната сфера, така и в сферата на сигурността. Те ясно осъзнават, че това са двете доминиращи области. Интересното е, че тази стратегия е публикуване и отворена за обратна връзка от цялото общество“, каза футурологът. 

Доц. Тодоров разказа, че Сам Алтман и екипът му пътуват по света, за да се срещат с политици и да обсъждат законовите параметри на изкуствения интелект.

Има ли бъдеще принтирането месо/ рибешко филе?

Това 3D принтирано пилешко филе е създадено от израелска компания. Ползват стволови клетки, за да създадат синтетично мастило с органична същност. Направили са филе от бяла риба, която изглежда изцяло като истинската. Имаше интервю с тези, които опитват. Казват, че вкусовите качества и аромата са същите.

Има голям ентусиазъм заради съкващаване на процесите, намаляване на замърсяването и по-хуманното отношение към животните. Ще бъдат отстранени и много алергени. Цената все още е доста висока, но тенденцията е да се намали.    

Как български политици употребяват ChatGPT и разбират ли що е ИИ?

Корнелия Нинова обяви, че ще чете доклад на ChatCPT за корупцията у нас. Доц. Тодорва интерпретира този акт многозначно. "Целта на Корнелия Нинова беше да иронизира и да покаже слабостта на своите противници“, коментира доц. Тодорова.

Според футурологът прочетеното е било вярно, макар и да важи до 2021 година.

"Това беше демонстрация на оригиналност и екзотика, а виждаме че на световната сцена фокусират изцяло усилята си да създадат законови норми и регулации. Тук това се третира несериозно. Това показва незрялост.“

Ива Дойчинова