Смъртоносна гъбичка, засягаща милиони хора, може да се разпространи в Европа

©
Видът Aspergillus, който може да причини смъртоносни инфекции на мозъка при хората, да унищожи добитъка и да направи културите негодни за консумация, се очаква да се разпространи на север от Африка и Южна Америка към Европа и Азия.
До колко ще се разпространи, ще зависи от това колко бързо светът ще преустанови използването на изкопаеми горива и други фактори, допринасящи за климатичните промени, се посочва в доклада, като бавните действия ще изложат на риск повече хора.
Глобалното затопляне също увеличава заплахата от болести, като тези, разпространявани от комари, например малария и денга.
Гъбите са все по-голям повод за безпокойство, но до голяма степен са неизследвани.
Те живеят във въздуха, почвата и в телата ни и се разпространяват чрез спори във въздуха, които дишаме, но се смята, че над 90% от тях все още са неизвестни на науката.
Водещият автор на новото проучване, Норман ван Райн от Манчестърския университет, заяви, че те са "изключително трудни“ за лечение.
Съществуват малко антимикотични лекарства, а самите гъбички стават все по-устойчиви на лекарства и трудни за откриване и диагностициране.
Но тези организми са също така от съществено значение за здравата екосистема, като разграждат органичната материя и помагат за абсорбирането на въглероден диоксид, който допринася за затоплянето на климата.
Зрителите на телевизионния сериал "The Last Of Us“ са запознати с тази заплаха: пост-апокалиптичната драма разказва за гъбичка, която променя мозъка и е унищожила голяма част от обществото.
"Но реалността вече е достатъчно страшна“, каза д-р Ван Райн.
Инфекциите от всички гъби вече причиняват 2,5 милиона смъртни случая годишно в световен мащаб.
Здравата имунна система изхвърля спорите, но уязвимите хора могат да се заразят с инфекции като инвазивна аспергилоза, която се разпространява бързо от белите дробове към други части на тялото, като мозъка, и понастоящем убива 1,8 милиона души годишно в световен мащаб.
"Повечето гъби живеят в околната среда. Тъй като тази среда се променя бързо, през следващите 50 години със сигурност ще видим появата на различни видове болести и инфекции“, каза д-р Ван Райн.
Учените проучиха съществуващите местообитания, подходящи за гъбите, и как те биха се разпространили или намалили при различни темпове на глобалното затопляне. В момента светът е на път да се затопли с 2,6-3,1 °C.
Дори при оптимистичен сценарий с около 2 °C затопляне, Aspergillus fumigatus и flavus ще се разпространят по-на север в Обединеното кралство и Скандинавия, докато вероятно ще изчезнат в Южна Европа.
Aspergillus niger ще се разпространи с още 10%, засягайки до 10 милиона души повече в Европа.
Професор Дан Митчъл от Бристолския университет, който не е участвал в проучването, предупреди, че здравните системи трябва да бъдат подготвени да "разпознават и реагират на тези нови заплахи“, тъй като грешните диагнози са често срещани, когато патогени се появят в непознати региони.
Но проучването също така установи, че температурите в Африка могат да станат толкова високи, че някои гъби ще изчезнат от континента.
Проучването все още не е преминало през рецензиране, но е подкрепено от известната здравна институция Wellcome Trust, която е финансирала изследването.
Вив Гусенс, научен ръководител в Wellcome, заяви: "Гъбичните патогени представляват сериозна заплаха за човешкото здраве, като причиняват инфекции и нарушават хранителните системи. Климатичните промени ще влошат тези рискове. За да се справим с тези предизвикателства, трябва да запълним важни пропуски в научните изследвания.“