Не знам как президентът направи заключение, че този парламент е с ниска легитимност. През последните години сме се явявали пет пъти на избори и този парламент отразява волята на хората. Това заяви политологът доц. Даниел Смилов в ефира на bTV.

"Струва ми се неприемливо държавният глава да определя по този начин парламент, който е успял да състави редовно правителство след дълъг период на служебни“, добави той.

Според Смилов служебните правителства по идея са да запълват времето между два парламента: "имахме период, в който едва ли не президентът управляваше.“

"В момента президентът поддържа риторика, която в неговите представи продължава линията, която той заложи с присъединяване към протеста срещу управляващите. Има няколко основни грешки – кризата на легитимността се проявява тогава, когато се появяват антисистемни партии, склонни към насилие, нарушаване на гражданския мир“, каза политологът проф. Румяна Коларова

"Ако има криза на легитимността, ще я мерим с "Възраждане“ и чрез онези техни протести, които са срещу приетата от всички политика“, добави тя.

Според политическия анализатор Слави Василев ако има криза на легитимност, тя се намира в обстоятелството, че "една неестествена коалиция не може да продължи да функционира, камо ли да пипа устоите на държавата по толкова сериозен начин.“

"Искам да чуя каква ще е тази съдебна реформа, която те ще искат да правят. Вече се говори как ще има промени в Конституцията, това е изключително сериозно. Те явно подготвят гражданите, за да могат управляващите в лицето на Пеевски и Борисов да си гарантират съдебно спокойствие“, добави той.