"Русия премина страшно много червени линии, не просто е във война, а тя ескалира, не просто ескалира войната, а анексира територии и срещу тези анексации среща наистина единодушен или масов отпор както в Европейския съюз, така и в Съвета на Европа, и в ООН. Това заяви политологът проф. Анна Кръстева в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“.

"Ситуацията днес е различна и или трябва да скъса Русия дипломатически отношения с всички европейски държави, което би било трудно и би било наистина драматично, но бидейки в състояние на война, която ескалира, трябва да приеме негативните реакции на множество европейски страни, сред които и България“, допълни проф. Кръстева. 

Тя добави, че отказът на парламентарните групи да поканят посланиците на Русия и Беларус да не присъстват на първото заседание на 48-ото Народно събрание няма не е нарушение на нашия протокол, а  България формулира една позиция, която се споделя от огромно мнозинство страни в света.

"Дипломацията е изключително важно оръжие или инструмент за преговори, за прекратяване на война. Но когато Русия е в състояние на война това е несравнимо по-важно, отколкото е дипломатическият протокол“, заяви проф. Кръстева.

Тя добави, че в световен мащаб започват опити за преговори.

"Турският президент отново категорично покани руския президент да премине именно към дипломатическите ходове, да седне на масата на преговори, и Турция се самопредложи да бъде този медиатор между Украйна и Русия, който да очертае дипломатически мирен преход за излизане от война. Някои от най-приближения кръг на Путин, външният министър, също пуснаха в международното публично пространство идеята – идея не, а просто някаква неясна, но така или иначе готовност за преговори“, заяви проф. Кръстева.