Парламентът прие законопроект за ратифициране на на споразумение за участие на България в програмата на ОИСР за Украйна с финансов принос в размер на 60 000 лева, предаде репортер на "Фокус“.

Вносител на законопроекта е Министерският съвет. В мотивите се посочва, че с приемането на законопроекта България затвърждава твърдата си подкрепа за Украйна, от една страна, и по-тясното ангажиране на България с дейностите на ОИСР, което допринася за влизането на страната ни в  организацията.

Програмата е с хоризонт от 4 години. Тя е на обща стойност 16,5 млн. лева за целия период. Финансирането се осигурява от страните членки на ОИСР, кандидатствалите за членство и партньори, които имат желанието да подкрепят.

При дебатите опозиционните сили в парламента се обявиха "против“ законопроекта, който бе вкаран като извънредна точка в дневния ред за петък.

Лидерът на "Възраждане“ Костадин Костадинов заяви, че те категорично няма да подкрепят законопроекта. Неговата парламентарна група обаче щяла да направи редакционни поправки, така че сумата да не бъде в евро, а в лева. Той предложи финансовата помощ да бъде осигурена от хората, които подкрепят Украйна, а не от българските данъкоплатци.

Александър Иванов от ГЕРБ-СДС коментира, че няма значение дали сумата ще бъде записана в лева, или евро. Той обясни, че няма основание "Възраждане“ да не подкрепят законопроекта.  

В отговор на Иванов Костадинов обясни, че имало значение символиката и за това е важно сумата да бъде в български лева.

Иван Ченчев от БСП каза, че проблемите в България са достатъчно, за да се вкарват точки, свързани с Украйна. Той каза, че управляващото мнозинство унизява България, вкарвайки извънредно точки и мотивирайки действията си, че това щяло да направи България по-европейска.

Явор Божанков от ПП-ДБ коментира, че средствата, които дарява България на Украйна, е в интерес на страната ни. Той обясни, че военната ни индустрия в момента печели много от конфликта в Украйна, а това подпомагало икономиката. Божанков обяви за популистични изказванията срещу помощта за воюващата страна.

Кристиан Вигенин коментира от трибуната, че има съмнения как се разходват средствата по помощите. Той обясни, че имало данни за корупция, отнасящи се основно за военната помощ.

При гласуването 121 бяха "за", 42 бяха "против", а 4-ма се въздържаха.