Механизмът за получаване на компенсации за високите цени на природния газ вече е изпратен за одобрение от Европейската комисия и се очаква, че "Топлофикация София“ също ще бъде обхваната за високите разходи за синьо гориво за месеците декември 2021 и януари 2022 г., съобщиха от Пресцентъра на Столична община. Това стана ясно по време на среща между министъра на енергетиката Александър Николов и кмета на Столична община Йорданка Фандъкова, на която присъстваха и зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов, зам.-кметът по финанси Дончо Барбалов и изпълнителния директор на "Топлофикация София“ Александър Александров. Предложеният механизъм от министерство на енергетиката е за компенсации, които директно ще се насочат за покриване на част от фактурите за природен газ към съответния доставчик. За двата месеца (декември, януари) се очаква компенсациите да са в размер около 140 млн. лв. общо за крайните битови потребители и топлофикационните дружества.

През миналата година Столична община и Столичният общински съвет алармираха за голямото разминаване между одобрената от КЕВР цена на природния газ, на която "Топлофикация София“ продава топлинната енергия на своите абонати и постоянно растящата цена на природния газ, на която дружеството купува природния газ от "Булгаргаз“. Регулираната цена на природния газ в цената на топлинната енергия за първото тримесечие на 2022 г. е 48,80. През това време цената на природния газ постоянно се увеличава – през декември тя беше 102,33 лв., а през януари 2022 г. – 133,41 лв. Това води до натрупване на огромен по размер недовзет приход, за покриването на част от който ще бъдат предоставени компенсациите от министерство на енергетиката, а получатели в крайна сметка са битовите потребители.

По време на срещата беше обсъден и напредъкът по плана за модернизация и финансова стабилизация на "Топлофикация София“, който беше изготвен от консултантската компания "Black&Veatch“ с безвъзмездна помощ от американското правителство. Планът предвижда изграждане на нови когенерационни мощности за производство на електрическа енергия, които ще генерират допълнителни приходи за дружеството и ще стабилизират цената на топлинната енергия за гражданите. "Топлофикация София“ вече е внесла уведомленията за инвестиционните намерения за изграждане на две нови инсталации с 240 MW мощност всяка. В момента продължават разговорите за осигуряване на финансиране и изготвяне на документацията за изграждане, която се очаква да е готова до средата на годината.

По предложения на министъра на енергетиката г-н Николов Столична община ще обследва възможности за приоритетно изграждане на ВЕИ-мощности на общински терени.