Deutsche Welle (РСМ): Ентусиазъм и нова динамика в българо-македонските отношения след заседанието в София
София. Северна Македония и България интензифицират и засилват сътрудничеството, за да постигнат поставените задачи и да разрешат спорните въпроси между двете страни във възможно най-кратък срок, пише македонската редакция на Deutsche Welle.
Двамата премиери на пресконференция след срещата в резиденция Бояна в София, където днес се провежда съвместно заседание между правителствата на двете страни, изразиха задоволство, че при първата среща е постигнат напредък и успех. Бяха подписани три меморандума, работните групи определиха срокове за изпълнение на приоритетите, като особено се подчерта, че след няколкомесечна стагнация беше обявена засилената дейност на Смесената комисия по исторически и образователни въпроси. Договорено е да се проведат три официални срещи през следващите четири месеца, като междувременно ще се проведат и други разговори и консултации.
Ентусиазъм
„В историческата комисия днес забелязахме ново ниво на ентусиазъм и нов режим на работа. Предвижда се да има три срещи през следващите четири месеца. Това ще даде друг ритъм на работата, която трябва да се свърши“, каза Петков, като оцени срещата в София като много важна и успешна.
„Имаме три реално подписани меморандума по важни въпроси – селското стопанство, малките и средни предприятия и развитието на железопътната връзка София – Скопие. Това е нов подход с нова енергия и реални резултати. Тези меморандуми са насочени към икономическото развитие на целия регион и гражданите трябва да усетят ефектите от подобряването на стандарта и в двете страни“, каза българският премиер.
Двамата министър-председатели са категорични, че няма да позволят на сегашните политически кризи в региона да повлияят по-широко на процеса. Тук сме, защото не се страхуваме от кризи и сме убедени, че можем да ги разрешим“, каза Петков.
Критерии за успех
Успоредно с напредването на икономическото и образователното сътрудничество между двете страни ще бъдат решени и политическите въпроси, които са условие за европейската интеграция на Северна Македония в ЕС. Македонският премиер Димитър Ковачевски е оптимист.
„Ако сме казали, че ще има авиолиния между Скопие и София, критерият за успех е дали следващата седмица имаме оператори, които ще дойдат от Скопие до Скопие или обратно, където ще обсъдят икономически най-изгодната авиокомпания, която ще бъде създадена и ще започне с търговски полети от 1 март“, каза Ковачевски.
Ще се счита за успех между двете страни, ако през 2023 г. бъдат реализирани 13 километра път до ГКПП „Клепало” и този граничен пункт бъде открит.
„По отношение на политическите въпроси критерият за успех е, ако чрез обсъждането на всички тези комисии и чрез политически диалог между правителствата постигнем споразумение и в обозримо бъдеще имаме първата междуправителствена конференция за Северна Македония с ЕС“, каза Ковачевски. По въпроса за влизането на българите в македонската конституция той повтори мнението, че ако има такова искане, този въпрос може да бъде отворен преди присъединяването към ЕС, защото тогава се отваря Конституцията за други адаптации.
По-рано работни групи между Северна Македония и България проведоха отделни срещи в рамките на съвместно междуправителствено заседание в София. Работните групи бяха създадени по време на официалното посещение на българския премиер Петков в Скопие на 18 януари. Във встъпителното си обръщение Димитър Ковачевски каза, че Скопие и София ще покажат, че могат да си сътрудничат и на Балканите. Кирил Петков пък вярва, че диалогът ще замени национализма.
Превод и редакция: Иван Христов
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Външният министър на Франция: Работите при България и РСМ малко по малко се подобряват
Париж. Френският външен министър Жан-Ив льо Дриан изрази надежда, че може да се проведе междуправителствена конференция със Северна Македония и Албания по време на френското председателство на ЕС, което приключва в края на юни, и че тогава преговорите за членство на Скопие и Тирана в ЕС могат да ги започнат, пише скопското издание „Независен“.Пред комисията по външни работи н...
Радио „Свободна Европа“ (РСМ): Петков и Ковачевски обявиха нов конструктивен тон...
България и РСМ подписаха договори за железопътния Коридор 8 и директната авиолин...
Премиерът Кирил Петков: Поставяме добросъседството на пиеадеста
София. Поставяме добросъседството на пиедестал . Това заяви премиерът Кирил Петков след проведеното съвместно заседание между правителствата на Република България и на Република Северна Македония, състояло се в Резиденция „Бояна“ в София, предаде репортер на Агенция "Фокус" . В рамките на събитието министър-председателят Кирил Петков и премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски разговаряха на четири очи, след което проведоха встъпително и същинско пленарно заседание на делегациите на двете страни. “Искам да поздравя министрите и гостите от Република Северна Македония, както и министрите от България за добре свършената работа. Когато още на първата среща между двете правителства имаме вече три подписани меморандума, които са по ключови и важни въпроси - на земедлието, малките и средни предприятия и за развитието на ж.п. връзката София – Скопие, това е категоричен пример за новият подход, с нова енергия и реални резултати”, категоричен бе Петков. Той посочи, че още по-впечатляващи са и докладите на останалите министри, които са представили поне 10 реални задачи, които са си поставили, с общ секратариат между различните групи и с много кратки срокове за изпълнение. “Радвам се да споделя, че следващата среща в тези работни групи е само след 1 седмица. Това ще бъде и динамиката, която се очаква от работните групи. Искам да отбележа, че историческата група ще има поне три срещи в следващите 4 месеца, придружена с интензивна работа между самите срещи. Те имат много прогресивен и оптимистичен поглед спрямо общата работа, която трябва да свършат. Това, което днес видяхме е огромна синергия и огромните предимства, ако имаме добросъседство. Реално, тези меморандуми имат една основна цел – икономическото развитие на региона. Икономическо развитие, което гражданите на Северна Македония и България ще усетят с измерими подобрения на стандарта на живот” , допълни Петков. Той коментира, че добросъседството ще бъде издигнато на пиедестал. “Неща, които в последните години бяха забравени, сега ще бъдат обновени. Транспортната инфраструктурна комисия сподели дори, че коридор номер 8 е излязал от Европейските коридори, а след днешната дискусия – меморандумът с ж.п. линията го връща обратно на картата. Имаме много време да наваксваме, но с този устрем, това време ще бъде навкасано бързо”, категоричен бе премиерът Кирил Петков. Паралелно са предвидени заседания на четирите работни групи, сформирани в областите: икономика, търговия и иновации; инфраструктура, транспорт и свързаност; европейско сътрудничество – зелен преход и дигитална трансформация, и върховенство на закона; култура, наука и образование и младеж. Среща имат също съпредседателите на Съвместната мултидисциплинарна комисия между Република България и Република Северна Македония по историческите и образователните въпроси. В края на съвместното заседание на двете правителства бяха подписани двустранни документи.
България и Република Северна Македония задълбочават сътрудничеството си в сферите на земеделието, транспорта и развитието на малките и средните предприятия
София. В присъствието на министър-председателя Кирил Петков и на министър-председателя на Република Северна Македония Димитър Ковачевски бяха подписани три меморандума за сътрудничество между двете държави. Това съобщиха от правителствената информационна служба. Официалното подписване се състоя след проведеното пленарно заседание на двете правителства в София. Министърът на земеделието на Република България Иван Иванов и министърът на земеделието, горите и водното стопанство на Република Северна Македония Люпчо Николовски подписаха Меморандум за разбирателство между двете министерства и за сътрудничество в областта на земеделието, аграрните науки, селските райони и горското стопанство. Документът предвижда задълбочаване на сътрудничеството между двете държави в аграрната област, чрез обмен на научна и техническа информация и трансфер на експертни познания. Заложено е споделяне на добри практики, разработване и изпълнение на съвместни научноизследователски проекти и трансгранично сътрудничество в областта на селските райони. Българската страна се ангажира да споделя своя опит по отношение на прилагането на Инструмента на ЕС за предприсъединителна помощ. План за развитието на проекта за жп връзка „София-Скопие“, оценка на инвестиционната стойност и проучване на възможностите за финансиране от Европейския съюз и международни финансови институции, са част от задачите на смесена група от български и македонски експерти. Това се предвижда в Меморандум за разбирателство за развитието на жп връзка „София-Скопие“ между Република България и Република Северна Македония, като основа за водене на преговори. Документът бе подписан от министъра на транспорта и съобщенията Николай Събев и министъра на транспорта и комуникациите на Репубика Северна Македония Благой Бочварски. Железопътната връзка е от важно стратегическо и икономическо значение за гражданите и икономиките на двете държави. Чрез изграждането й ще се интегрират напълно железопътните мрежи на страните в Трансевропейската транспортна мрежа. Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер и министърът на икономиката на Република Северна Македония Крешник Бектеши подписаха Меморандум за разбирателство между Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Република България и Агенцията за насърчаване на предприемачеството, Република Северна Македония. Меморандумът ще подпомогне развитието на двустранното икономическо сътрудничество между двете страни. Като признават стратегическото значение на развитието на малките и средните предприятия за повишаване на заетостта, икономическата и социалната стабилност, страните по меморандума се договарят да подпомагат предприятията от съответните държави и да установят и поддържат различни форми на сътрудничество. В Меморандума се предвижда ИАНМСП и Агенцията за насърчаване на предприемачеството да бъдат партньори в областта на развитието на малките и средните предприятия, като предоставят реални възможности за разширяване на бизнес контактите между предприятията от двете страни. Поемат се задължения за обмен на бизнес-информация, свързана с търговията, възможностите за инвестиране, политиката и мерките, предприети от всяко от двете правителства за насърчаване на интернационализацията на малките и средните предприятия. Двете страни ще си сътрудничат при организиране на промоционални прояви в услуга на малките и средните предприятия като размяна на посещения на предприемачи, организиране на участието им в бизнес форуми, конференции, семинари, търговски панаири, изложения, посещения на делегации и други.