Италианските клубни отбори са на път да повторят срамно постижение от 1988 г.

След като вчера Интер напусна Шампионска лига след срамно отпадане от норвежкия Бодьо/Глимт, единствените два отбора, които все още са в надпреварата са Ювентус и Аталанта. Наполи не успя да стигне дори до плейофите за осминафиналите.

Но задачата на "бианконерите" и бергамаските изобщо не е лесна. "Старата госпожа" е домакин на Галатасарай тази вечер, като възпитаниците на Лучано Сплаети ще търсят победа с три гола, за да докарат нещата до продължения. Играчите на Рафаеле Паладино са домакини на Борусия Дортмунд, след като първият сблъсък на "Сигнал Идуна Парк" завърши 2:0 за "жълтата стена". Във футбола няма нищо невъзможно, но задачата и на Юве, и на Аталанта е по-скоро в сферата на невъзможното.

В случай че Борусия и Галатасарай продължат към 1/8-финалите, това ще означава тотален крах за италианския клубен футбол. Крах, невиждан от 1988 г. Именно тогава за последно няма нито един отбор от Апенините на осминафиналите на КЕШ. В ерата на Шампионска лига (от 1992 г. насам) това ще се случи за пръв път. 

Има и две изключения - сезоните 2000/01 и 2001/02. Тогава няма осминафинали, но и в двата случая има минимум един италиански отбор, който достига "втората" групова фаза, която води директно към 1/4-финалите.

В периода 2002 до 2025 има 13 сезона, в които 3 италиански отбора са в последните 16. Най-впечатляващ си остава кампанията 2002/03, когато Милан, Интер и Ювентус са на полуфинал, а финалът е между "росонерите" и "бианконерите".

За последно италиански отбор спечели Шампионска лига през 2010 г. След това два пъти Ювентус и два пъти Интер стигнаха решителния мач, но го загубиха.