Общинските съветници на "Възраждане" във Варна представиха декларация срещу приетия законопроект за ВЕИ в морските пространства. Документът беше изчетен в рамките на провеждащата се днес сесия на Общинския съвет във Варна, съобщиха от политическата организация.

В декларацията се акцентира върху рисковете за българската икономика и в частност – туристическия и рибарския сектор, които ще бъдат най-пряко засегнати от приемането на този закон. 

Ето какво казаха съветниците от трибуната на местния парламент във Варна:

"Преди няколко дни беше приет поредният лобистки законопроект за възобновяеми енергийни източници във водите на Черно море. 

Законопроект, който обслужва  кръговете олигарси и компании, но по никакъв начин не защитава интересите на хората, държавата и общините в сектори като рибарство и туризъм.  

Законопроектът беше приет без обществено обсъждане, без да бъдат поканени заинтересованите страни, без да бъдат питани кметовете и общинските съветници на общините по българското Черноморие.  Въпросният законопроект за ВЕИ в морските пространства е опасен за българската енергийна система, за българския туризъм и биоразнообразието. Опасен е за здравето на хората, за морските обитатели и за птиците. 

Така наречените инвеститори, решили да построят 3 гигавата вятърен парк няма да платят и стотинка на държавата, за това че използват акваторията ѝ, а държавата ще изкупува произведената електрическа енергия по фиксирана преференциална цена.

Най-тежко засегнат и на практика закрит ще бъде целия отрасъл Рибарство. 

Рибарството е дългогодишен и традиционен поминък в Община Варна. Това е история, бит и култура, които ще бъдат заличени, включително и с желанието на настоящата администрация да натовари варненските рибари с непосилни пристанищни такси. 

В публикуван през 2023 година Специален доклад на Европейската сметна палата се предупреждава, че енергията от възобновяеми източници в морето може да навреди на морската среда. Посочва се, че Европейската комисия не е оценила потенциалното отражение върху околната среда, в т.ч. изместването на някои биологични видове и промените в структурата на популациите, наличието на храна или миграционните модели, наред с други последици.

В доклада се изразяват опасения, че растежът на  енергията от възобновяеми източници в морето в Европа може да навреди на морската среда и на екосистемите.

Проектите за изграждане ясно показват, че ветрогенераторите ще бъдат инсталирани в непосредствена близост до бреговата ивица. Разположени по този начин, при височина на ветрогенераторите 150 - 200 метра, те ще се виждат по цялото крайбрежие, чак до нос Калиакра.

Това ще повлияе изключително негативно и на сектор Туризъм.

Крайно време е да защитим Варна, варненци и местния бизнес!"

Георги Георгиев от "Възраждане" се обърна към съветниците с думите:

"Не мога да повярвам и не искам да повярвам, че във Варна има хора, които заради лични амбиции са готови да се противопоставят на развитието на икономиката и одобряват такъв проект, който ще е удар и срещу туризма, и срещу рибарския сектор! Всички ние трябва да работим в името на варненци, а не на частните интереси"

След изчитането на декларацията от общинските съветници от "Възраждане", въпросът беше поставен и от други общински съветници, и представители на туристическия бранш, рибари и природозащитници.

Общински съвет – Варна се обяви в подкрепа на браншовите организации от сектори "Туризъм" и "Рибарство", които настояват за оттегляне на законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Законът предвижда изграждане на ветрогенератори в Черно море.

Решението бе подкрепено с 38 гласа "за", 4 "против" и 6 "въздържал се".

Гласувана бе декларация, подкрепяща искането на браншовите организации за оттегляне на законопроекта, която ще бъде изпратена до Народното събрание.