Американски служители обикалят света и оказват тих дипломатически натиск, за да накарат основните търговски партньори на Русия да наложат санкции и търговски контрол, тъй като износът на страната се покачва след спада в седмиците след началото на руската военна интервенция в Украйна, пише The Wall Street Journal.

САЩ и техните съюзници съобщаваха за ранните успехи в международната си кампания за натиск, която прекъсна веригите за военни доставки на Русия и доведе икономиката й до рязко свиване.

Но така наречените "дупки“ в санкциите – при което слабото прилагане позволява осъществяването на забранени финансови операции и търговия – подкопава кампанията, подпомага икономиката на Русия и потенциално удължава войната, според висши западни служители.

"Искаме да избегнем заобикалянето както в Европа, така и с трети страни“, заяви в интервю комисарят по финансовите услуги на Европейската комисия Мейрид Макгинес, чиято служба надзирава санкционната политика на ЕС. "Колкото по-дълго имаме някакво изтичане… толкова по-трудно ще приключи всичко“.

Офисът на г-жа Макгинес пресява европейските митнически данни, за да изкорени укриването, добави тя.

За да затегнат финансовия и търговския кордон, установен от западните страни, САЩ изпращат висши служители от големите агенции в чужди столици. Тяхната мисия: да споделят разузнавателни данни за мрежи за избягване на санкции, тихо да заплашват неохотни власти и фирми с наказателни действия и да събират информация за мрежи, за които се подозира, че пренасят доставки в Русия, според служители на администрацията.

Министърът на финансите Джанет Йелън настоя за реализирането на стратегията пред колеги от Групата на 20-те индустриализирани и развиващи се нации в Бали, Индонезия, миналата седмица. По-рано този месец заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо посети Брюксел, Лондон и Париж. Елизабет Розенберг, помощник-секретар по въпросите на финансирането на тероризма и финансовите престъпления, наскоро беше в Япония със същата мисия.

Фаланга от служители на по-ниско ниво от Министерството на финансите, търговията и Държавния департамент също летят по света.

"Има публична информация, че прането на руски пари е активно в арабския свят“, каза Розенберг на конференция на Съюза на арабските банки в края на миналия месец, използвайки необичайно остър език, който според официалните лица на САЩ е бил предназначен като предупреждение. "Това е нещо, което всички имаме личен интерес да предотвратим, разследваме и елиминираме.“

Данните за търговията през второто тримесечие показват, че износът за Русия от много от най-големите икономики в света се е сринал с повече от 50% в резултат на санкциите, наложени в края на февруари. Но износът се възстановява от много от тези страни, включително традиционните съюзници на САЩ, според анализ на търговските данни на Wall Street Journal.

Износът от съюзниците Южна Корея и Япония остава под нивата преди санкциите, но е възстановил почти една трета от първоначалните си загуби, според анализа на Journal.

ЕС продължи да увеличава общия дял на износа, забранен от санкциите на Русия, но също така заличи някои от първоначалните си търговски спадове.

Западни служители са загрижени, че банките в Австрия, Чешката република и Швейцария - страна извън Европейския съюз, която е приела санкциите на ЕС - гледат през пръсти на прилагането на санкциите.

Докато повечето компании и банки избягват транзакции, които потенциално биха могли да нарушат санкциите, "някои играчи в индустрията виждат това като възможност“, каза Джордж Волошин, следовател по санкциите срещу Русия в Асоциацията на сертифицираните специалисти по борба с прането на пари. "Например, те са много спокойни, когато работят с руски държавни служители.“

Износът за Русия от Китай, който не подкрепи кампанията за натиск на Запада, сега е по-голям, отколкото беше, когато бяха наложени санкциите. Американски служители са загрижени, че Китай ще осигури финансирането и стоките, които са от решаващо значение за военните усилия и икономиката на Русия. Пекин казва, че няма да се съобрази със западните санкции, които според него са незаконни.

"Китайско-руските отношения са стабилни“, заяви говорителят на китайското външно министерство Жао Лицян на редовен брифинг за новини този месец.

Износът за Русия от Турция – членка на НАТО, която достави на Киев въоръжени дронове и изигра ключова роля в дипломатическите преговори за износа на украинско зърно – е нараснал с приблизително 25% в края на второто тримесечие спрямо периода преди санкциите. Последните данни показват, че износът от Турция за Русия се е увеличил още повече оттогава

Нуреддин Небати, финансовият министър на страната, настоява, че Анкара не подкопава кампанията за натиск. "Продължаваме търговията си с Русия в области, които не са обект на никакви санкции“, заяви той в интервю за Journal.

Анкара посочва, че е спряла плановете в своя банков сектор за свързване на турската финансова индустрия с руската платежна система, което би осигурило на Москва важна връзка с глобалната финансова система. По-голямата част от банковата система на Русия е санкционирана.

"Това е глобално усилие“,  заяви в интервю Брайън Нелсън, заместник-министър на САЩ по тероризма и финансовото разузнаване. Това означава "преследване на заобикалянето на санкциите, концентриране върху усилията да окажем влияние на бойното поле и преследване на онези, които продължават да позволяват на президента Путин да проектира власт“.