САЩ подготвят почвата за евентуални преговори между Русия и Украйна

©
Дебатът по темата е започнал миналата седмица, когато председателят на Комитета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили, говорейки на събитие в Икономическия клуб в Ню Йорк, посочи, че убедителна военна победа в конфликта в Украйна най-вероятно няма да има и страните "трябва да се обърнат към други средства". Според генерала предстоящата зима отваря възможност за започване на преговори между Украйна и Русия.
Това мнение, както отбелязва Politico, се споделя от мнозина в Пентагона. Високопоставени американски военни смятат, че за Киев няма да е лесно да изгони руските войски от териториите, които Киев се надява да си върне. "Защо не започнем да обсъждаме [мирните преговори] сега?“ , казва едно от цитираните от изданието официалните лица, който смята, че ситуацията в Херсонска област е пример за това какви ожесточени битки и човешки загуби може да предстоят.
Друг източник на Politico, без да дава подробности, твърди, че "междувременно Държавният департамент подготвя почвата за евентуални мирни преговори между Украйна и Русия". В същото време, както отбелязва изданието, администрацията на САЩ подчертава, че Вашингтон ще провежда подобни консултации само съвместно и в тясна координация с Киев.
Според трети източник американската страна все още не е предприела конкретни дипломатически стъпки. "Няма предвидени места за преговори, документи, стратегии за преговори", каза той, опровергавайки информации за конкретни усилия за подготовка на диалога.
На свой ред Съветът за национална сигурност на Белия дом, според вестника, се противопоставя по-активно на започването на преговори. По-специално, съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан публично заяви, че не смята идеята за добра. Според служител на администрацията всички останали в съвета "заемат подобни позиции“.
В същото време, както се посочва в статията, в администрацията на САЩ има мнение, че позицията на Съвета за национална сигурност по преговорите е била консолидирана, след като споменатото изявление на Мили предизвика възмущение в Киев. Според изданието Вашингтон се опитва да успокои украинските си колеги. "Това, което служителите на Белия дом са готови да кажат публично, и това, което мислят насаме, не е непременно едно и също нещо. Мили е много по-склонен да каже това, което мисли. Сигурен съм, че понякога те (официалните лица в Белия дом) биха искали той да не казва на глас това, което не трябва да се казва“, заяви друг източник на вестника.
Като цяло, според статията, препоръките на официални лица, които се застъпват за това, че идващата зима се разглежда като възможност за дипломация, досега не са повлияли на позицията на президента на САЩ Джо Байдън или на най-високопоставените членове на неговата администрация.
Осем американски служители разкриха пред Politico, че смесените сигнали, публично или частно, относно това дали САЩ трябва да започнат по-сериозно да обсъждат мирните преговори между Украйна и Русия, изострят отношенията с Киев.
На пресконференция в понеделник след двустранна среща с китайския президент Си Дзинпин Байдън предупреди, че Вашингтон няма да преговаря за Украйна без участието на представители на Киев.
Руският външен министър Сергей Лавров на свой ред заяви, че Москва е готова за консултации по Украйна. Той отбеляза, че Русия ще се вслуша в колегите от Запада, ако предложат да организират разговор за разведряване, като вземат предвид интересите на Москва. Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков на изрази мнение, че преговорите за Украйна трябва да се водят преди всичко с Вашингтон.